astigmatism

Dozvěděli jste se právě od optometristy, že u vás diagnostikoval astigmatismus? Možná příznaky této oční vady trpíte vy nebo některý člen vaší rodiny, v každém případě však jde o rozostřené vidění při pohledu na předměty blízké i vzdálené.

Jestliže v tomto popisu poznáváte svou situaci, nejste sami. Astigmatismus je oční vada velice rozšířená a pravděpodobně jste o ní již mnohokrát slyšeli. O co ale přesně jde?

Jak astigmatismus vzniká?

Jednoduše řečeno, astigmatismus je vada způsobená deformací rohovky nebo čočky do nepravidelného tvaru.

Rohovka osob trpících astigmatismem má často mírně podlouhlý tvar, nikoli tvar kulový. Tím dochází k refrakční vadě - světlo dopadající do oka se láme pod nevhodným úhlem. Výsledkem pak je rozostřený obraz pozorovaného předmětu.

Děti trpící astigmatismem a dospělí s touto vadou mívají potíže při čtení textu nebo pozorování jemných detailů u předmětů blízkých i vzdálených.

Přesný původ této vady nikdo nezná. Její příčiny mohou být různé, jedna z nich se ale objevuje častěji než jiné - dědičnost. Vidíte-li rozostřeně, projděte si svůj rodokmen. Vaši rodiče nebo jiní příbuzní zřejmě touto poruchou trpí také.

Vzniká astigmatismus pouze jako dědičná porucha? Ne. Někdy jej může vyvolat poranění oka. Kromě toho existuje onemocnění zvané keratokonus, v jehož průběhu se rohovka zformuje do tvaru kužele. Tím se již existující astigmatismus ještě zhorší a může být zapotřebí speciálních kontaktních čoček nebo chirurgického zákroku. Jde ale o jev poměrně vzácný.

Ať už dosahuje váš astigmatismus jakéhokoli stupně závažnosti, v každém případě budete potřebovat nějaký prostředek korekce zraku. Naštěstí lze většinu forem rozostřeného vidění provázejícího běžný astigmatismus snadno korigovat.

Jak lze stanovit, že se jedná o astigmatismus

Nevidíte předměty blízké ani vzdálené zcela jasně? A co časté bolesti hlavy? Objednejte se u očního lékaře. Rozostřené vidění neznamená automaticky, že jde o astigmatismus - může se jednat o jinou vadu či onemocnění.

S pomocí několika rychlých (a bezbolestných) testů může optometrista posoudit, zda vy nebo člen vaší rodiny touto vadou trpíte a jaké kroky je třeba podniknout k nápravě.

Pokud je tedy vaše vidění rozostřené, objednejte se u očního lékaře a poraďte se s ním o možnostech léčby.

Léčba astigmatismu

Jak už bylo řečeno, většinu forem této oční vady lze léčit docela snadno. K dispozici máte několik možných prostředků korekce, například:

  • Brýle
  • Kontaktní čočky

Mějte ale na paměti, že při korekci astigmatismu nejsou výše uvedené možnosti rovnocenné. Je-li vám 40 nebo více let, budete možná potřebovat multifokální nebo bifokální čočky.

O tom, která forma korekce je nejvhodnější pro vás a váš životní styl, se poraďte s optometristou.

Kontaktní čočky pro astigmatiky

Klientům trpícím astigmatismem oční specialisté obvykle předepisují torické kontaktní čočky.

Ty jsou ve spodní části vybaveny silnější zónou zamezující jejich otáčení na oku; tím je zajištěna konzistentní pozice čoček a tedy i lepší zraková ostrost. Usnadňuje se tím i aplikace čoček očním lékařem a zkracuje čas, který v ordinaci strávíte.

Pokud se tedy oční lékař zmíní o torických čočkách, už budete vědět, co to ve světě kontaktních čoček znamená.

Náprava astigmatismu nemusí být ničím jiným než návštěvou u očního lékaře a dodržováním jeho pokynů a doporučení. Neobávejte se také uvést, jakému typu kontaktních čoček byste dali přednost (jednorázové denní, čočky pro dlouhodobé nošení atd.). Váš optometrista je tu pro vás.

Výroky zveřejněné v tomto článku nejsou míněny jako lékařské rady ani nenahrazují doporučení zdravotnických odborníků. Máte-li jakékoli konkrétní dotazy, informujte se u očního specialisty.

Další články