presbyopia

Pokud je vám více než 40 let, možná jste už zažili ten pocit, že potřebujete delší ruce, abyste si bez potíží mohli přečíst jídelní lístek v restauraci nebo noviny. Jestliže ano, vítejte ve světě presbyopie.

Presbyopie je, stručně řečeno, oční vada, která postihuje každého člověka, který překročil věk 40 až 45 let. V tom okamžiku se vám předměty, na které se díváte zblízka, začínají poněkud mlžit.

Abyste jasně viděli text v knize, kterou se pokoušíte číst, musíte n-a-t-á-h-n-o-u-t ruce dále od obličeje. To samozřejmě nemůžete dělat donekonečna.

Co ale lze pro nápravu presbyopie udělat? Čtěte dále!

Přesnější definice presbyopie

Jak jsme již uvedli, presbyopie postihuje v jistém věku každého z nás. Bez výhrad.

Jde o běžnou a naštěstí lehce korigovatelnou oční vadu. Teď se asi sami sebe ptáte, co je příčinou toho, že se presbyopie projevuje zhruba kolem 45. roku věku. Odpověď je snadná.

Uvnitř oka přímo pod duhovkou se nachází oční čočka. Ta slouží k refrakci neboli lámání světla, které na oko dopadá, a vysílá je dále na sítnici. Pracuje na velmi podobném principu jako čočka fotoaparátu zaměřující při zaostřování. S přibývajícím věkem čočka ztrácí na pružnosti. Ta se zhoršuje až do chvíle, kdy překročíme šedesátku. Ztráta elasticity je příčinou toho, že oči nezaostří na předměty tak dobře jako v mladším věku.

Určitě už přemýšlíte, zda existují nějaká oční cvičení, která by mohla rozvoji presbyopie zabránit.

Bohužel ne.

Můžete ale podniknout jisté kroky, které vaše potíže vyřeší, jakmile se presbyopie objeví.

Jak lze presbyopii korigovat

Pokud vy nebo člen vaší rodiny trpíte oční vadou s příznaky presbyopie - poněkud rozostřené vidění nebo potíže při zaostřování na předměty v malé vzdálenosti od obličeje - navštivte očního lékaře.

Mějte na paměti, že člověk nemůže presbyopií trpět, pokud ještě nepřekročil věkovou hranici 40 let. Mohlo by se jednat o hyperopii neboli dalekozrakost, jak by to vyjádřila většina z nás. Příznaky jsou velice podobné, oční vady, které je způsobují, se ale liší (více o hyperopii si můžete přečíst zde). Další možností je astigmatismus.

Jakmile jste si jisti, že jde o presbyopii, můžete začít zjišťovat možné způsoby její korekce.

Presbyopické brýle

V závislosti na závažnosti vaší oční vady je možné, že si budete muset nasadit brýle pouze při čtení. Z toho důvodu lidé často označují tento typ brýlí jako brýle na čtení. Co když se ale nechcete v brýlích ukazovat na veřejnosti? Jednou z možností jsou také...

Presbyopické kontaktní čočky

Díky multifokálním kontaktním čočkám budete schopni číst text v různých vzdálenostech od vás a navíc ani nemusíte vytahovat brýle z kapsy. Současné silikon-hydrogelové čočky jsou mnohem pohodlnější než před deseti či více lety a lze je nosit po delší dobu.

Chirurgický zákrok ke korekci presbyopie

Jednou z možností korekce této oční vady je chirurgický zákrok. Operace zvaná LASIK nebo konduktivní keratoplastika (CK) řeší problém presbyopie monovizí. V podstatě pak používáte jedno oko pro zaostřování na vzdálené předměty a druhé oko pro zaostřování na předměty blízké.

Zdá se vám to zvláštní? Nic podivného na tom ale není.

Vrátíme-li se zpět k příkladu s fotoaparátem, je to jako používání dvou čoček - teleobjektiv na dálku a makroobjektiv pro předměty ve vaší bezprostřední blízkosti. Pro korekci presbyopie existují také kontaktní čočky využívající techniku monovize, které jsou založeny na stejném principu.  

Rozhodně se nemusíte nechat presbyopickými problémy deprimovat. Čeká to na nás všechny, a jak jsme vám ukázali, k dispozici je několik možností řešení. Jste-li starší 40 let a nejste si jistí, zda presbyopie už dostihla i vás, objednejte se na vyšetření u svého optometristy.

Tato oční vada se může jen zhoršovat. Není žádný důvod k tomu, abyste trpěli bolestmi hlavy a dalšími problémy, které rozostřené vidění doprovázejí. Udělejte tedy něco pro to, abyste svět opět viděli jasně.

Výroky zveřejněné v tomto článku nejsou míněny jako lékařské rady ani nenahrazují doporučení zdravotnických odborníků. Máte-li jakékoli konkrétní dotazy, informujte se u očního specialisty.

Další články