informace
pestrá strava

Pokud hledáte stravu, která je zdravá pro vaše oči, máme pro vás dobrou zprávu: Stejná strava, která pomáhá vašemu srdci a zbytku těla, pomůže i vašim očím. Navíc si budete moci dopřát spousty chutných pokrmů.

Zde je několik prospěšných potravin a nápadů na stravu bohatou na ovoce, zeleninu a ryby pro vaše oči.

  • oči jsou závislé na malých tepnách, kterými proudí kyslík a živiny,
  • sítnice potřebuje dostatek vitaminu A
  • jako antioxidant pomáhají vitamin C a E chránit tělo
  • strava bohatá na omega-3 mastné kyseliny z ryb může pomoci snížit riziko vzniku očních onemocnění v pozdějším věku

Proč je výživa důležitá pro dobrý zrak?

Je známo, že některé živiny udržují oko celkově zdravé a u některých bylo zjištěno, že snižují riziko očních onemocnění.

Strava s nízkým obsahem tuku a bohatá na ovoce, zeleninu a celozrnné výrobky může pomoci nejen vašemu srdci, ale také očím. To není žádné překvapení. Oči jsou závislé na malých tepnách, kterými proudí kyslík a živiny, stejně jako srdce na mnohem větších tepnách. Udržování těchto tepen v dobrém stavu tak pomůže i vašim očím.

Na co byste se měli zaměřit?

Oranžově zbarvená zelenina a ovoce s vitamínem A.

Snad nejznámější živinou pro zdraví očí je vitamin A. Sítnice potřebuje dostatek vitaminu A, který pomáhá měnit světelné paprsky v obraz, který vidíme. Bez dostatečného množství vitaminu A navíc oči nejsou dostatečně vlhké, což může způsobit vznik tzv. suchého oka.

Mrkev je známým zdrojem vitaminu A. Sladké brambory poskytují dokonce více než 200% denní dávky vitaminu A. Ovoce, včetně melounů a meruněk, může být dobrým zdrojem vitaminu A.

Ovoce a zelenina bohatá na vitamin C

Vitamin C je pro zdraví očí velmi důležitý. Jako antioxidant pomáhá vitamin C chránit tělo před poškozením způsobeným některými věcmi, které jíme, nezdravými návyky a faktory životního prostředí. Smažená jídla, tabákový kouř a sluneční paprsky mohou vytvářet volné radikály - molekuly, které mohou poškozovat a ničit buňky. Vitamin C napomáhá obnově a růstu nových tkáňových buněk.

Mezi dobré zdroje vitaminu C patří citrusové plody, jako jsou pomeranče, mandarinky, grapefruity a citrony. Vitamin C obsahuje i řada dalších potravin, například broskve, červená paprika, rajčata a jahody. Podle studie AREDS (Age-Related Eye Diseases Study) mohou antioxidanty zabránit nebo alespoň oddálit věkem podmíněnou makulární degeneraci (AMD) a šedý zákal.

Vitamin E

Dalším důležitým antioxidantem je vitamin E, který pomáhá udržovat buňky zdravé. Vitamin E se nachází v avokádu, mandlích a slunečnicových semínkách.

Ryby s omega-3 mastnými kyselinami

Podle výzkumu může strava bohatá na omega-3 mastné kyseliny z ryb pomoci snížit riziko vzniku očních onemocnění v pozdějším věku. Mezi tyto ryby patří losos, tuňák, sardinky, halibut a pstruh. Omega-3 jsou dobré pro funkci slz, takže konzumace ryb může pomoci lidem se suchým okem.

Zelená listová zelenina bohatá na lutein a zeaxantin

Lutein a zeaxantin jsou antioxidanty obsažené v pigmentech zelené listové zeleniny.

Další blog