eye-and-vision

Oči každého z nás mají jisté jedinečné vlastnosti. Odpovědi na tuto důležitou otázku o zdraví očí a zraku tedy závisí na celé řadě faktorů.

Ve spolupráci s vaším očním lékařem vám chceme pomoci dospět k informovanému rozhodnutí ohledně výběru nejvhodnějších kontaktních čoček.

Zaměřme se nejdříve na základní informace o zdraví vašeho zraku a očních vadách - tedy krátkozrakosti, dalekozrakosti nebo astigmatismu.

Kontaktní čočky pro astigmatiky

Lidé se nás často ptají: „Jaký typ čoček je nejvhodnější pro astigmatiky?“ Správná otázka! Jedná se o torické kontaktní čočky; pomáhají při korekci zraku, pokud vidíte blízké i vzdálené předměty rozmazaně.

Přečtěte si náš článek o astigmatismu.

Co je presbyopie?

Po dosažení 40–45 let věku se vám může zdát, že čtení textů, které máte přímo před očima, je najednou mnohem obtížnější. To ale potká každého z nás. Tento druh dalekozrakosti se nazývá presbyopie a lze jej snadno korigovat multifokálními nebo bifokálními kontaktními čočkami.

Přečtěte si náš článek o presbyopii.

Co je dalekozrakost (hyperopie)?

Dalekozrakost neboli hyperopie (výraz, který by mohl zvolit oční lékař), označuje schopnost oka vidět vzdálené předměty jasně, předměty blízké ale zůstávají rozmazané. Na rozdíl od presbyopie se dalekozrakost může rozvinout v kterémkoli věku. Pro korekci této vady jsou určeny jak brýle, tak kontaktní čočky.

Přečtěte si náš článek o dalekozrakosti.

Co je krátkozrakost (myopie)?

Krátkozraký nebo myopický - význam těchto slov je stejný. Lidé trpící touto vadou vidí předměty blízké jasně, předměty vzdálené jsou pro ně však rozostřené. Krátkozrakost lze (podobně jako dalekozrakost) korigovat pomocí brýlí, kontaktních čoček nebo chirurgického zákroku.

Přečtěte si náš článek o krátkozrakosti. 

Jednorázové, dvoutýdenní nebo měsíční čočky - které jsou nejlepším řešením pro mne?

Měkké kontaktní čočky jsou maximálně pohodlné a díky řadě zlepšení výrobních postupů je nyní k dispozici i celá škála jednorázových kontaktních čoček. Možná upřednostňujete jednorázové denní čočky nebo čočky dvoutýdenní, v každém případě se ale poraďte s očním lékařem o tom, který režim nošení a výměny je pro vás nejvhodnější.

Přečtěte si náš článek o jednorázových kontaktních čočkách.

V otázce brýlí nebo kontaktních čoček máte možnost volby.

Optometrista vám předepíše čočky nebo brýle odpovídající stavu vašeho zraku. My vám pak na základě jeho předpisu poskytneme vhodné kontaktní čočky, které splňují všechny potřebné požadavky.

Výroky zveřejněné v tomto článku nejsou míněny jako lékařské rady ani nenahrazují doporučení zdravotnických odborníků. Máte-li jakékoli konkrétní dotazy, informujte se u očního specialisty.

Další články