(převzato ze stránek WebMD) http://www.webmd.com/eye-health/dry-eyes-home-remedies#1
vystrizek

Pokud Vás oči štípou a pálí, vypadají zarudle nebo Vás řežou - pocit písku v očích - můžete trpět syndromem suchého oka. Tento stav se může objevit, když drobné žlázy v očních víčkách a kolem nich nevytvářejí dostatek slz, aby udržely Vaše oči zdravé a vidění jasné.

Cashback - Moje první čočky


Pokud slzy plní svou funkci dobře, udržují povrch oka hladký, nic ho nedráždí, oko je hydratované a slzy vyplaví prach a drobné částečky a chrání oko před infekcí. Zdravé oči vytvářejí slzy po celý den, znovu a znovu každý den, aby zůstaly zvlhčené.
Někdy však v důsledku určitých onemocnění, medikace nebo i vyšším věkem dochází v očích ke snížení tvorby slz. Syndrom suchého oka se může také objevit, když oči nevytvářejí "správné" složení slz, které umí z očí odplavit drobné částečky nebo udrží povrch oka dostatečně zvlhčený. Způsob, jakým můžete svým očím pomoci, závisí na příčině suchosti.
V některých případech může pomoci lékař tím, že vyléčí příčinu nebo nemoc způsobující syndrom suchých očí; nebo Vám může předepsat léky, které pomáhají očím vytvořit více vlastních slz nebo navrhne řešení, jak snížit množství slz, které příliš rychle opouštějí oko.
Pro úlevu od svědících a podrážděných suchých očí můžete však něco udělat i Vy. Vyzkoušejte následující jednoduché rady:
Teplé obklady
Slzy jsou z mazu, vody a hlenu. Oči potřebují všechny tři složky, aby zůstaly vlhké a zdravé. Zanícená a šupinatá oční víčka mohou ucpat mazové žlázky nacházející se na okraji víček a způsobit tak syndrom suchého oka.
Ke zmírnění těchto potíží namočte čistou žínku do teplé vody, vyždímejte a přiložte na zavřené oko na dobu minimálně jedné minuty. Jemně tlačte na okraj očního víčka svým prstem, abyste pomohli vytlačit ven maz z ucpaných žláz. Vlhké horko pomáhá uvolnit maz ve žlázách. Často žínku namáčejte, aby zůstala teplá. Teplé obklady se mohou použít každý den ke snížení zánětu, i když už se stav očí zlepší.
Krusty na řasách
Omývání očních víček a také pokožky kolem včetně vlasových částí může pomoci udržet zánět očního víčka pod kontrolou. Můžete k tomu použít malé množství dětského šampónu nebo jemného mýdla  a ukazováčkem si jemně masírovat zavřené oči až do blízkosti řas.
Častější mrkání
Sledování obrazovky počítače má za následek snížení počtu mrknutí za minutu. Snažte se proto často mrkat, když jste na počítači. 
Další jednoduchý trik, jak udržet oči zvlhčené, když pracujete na počítači: Nastavte si obrazovku počítače tak, aby abyla pod úrovní očí. Nebudete pak muset otevírat oči tak doširoka, což může pomoci zpomalit vypařování slz mezi mrknutími. 
(Přirozeně) mastné ryby
Losos a tuňák nebo sardinky, pstruh a makrela obsahují omega-3 mastné kyseliny. Průzkumy ukazují, že tyto zdravé tuky přispívají k lepšímu fungování mazových žláz v oku, což může zmírňovat podráždění očí. Mezi další potraviny s vysokým obsahem omega-3 tuků patří vlašské ořechy, rostlinné oleje (např. řepkový a sojový) a lněné semínko. Omega-3 mastné kyseliny můžete brát také ve formě pilulek nebo tabletek. Předtím, než začnete brát jakékoliv nové doplňky stravy, se poraďte se svým lékařem vzhledem k Vašemu zdravotnímu stavu nebo lékům, které berete.
Dostatek tekutin
Všechny části Vašeho těla potřebují vodu, aby zůstaly zdravé, včetně očí.
Pití vody pomáhá udržovat oči zvlhčené. Neodkládejte však pití až do chvíle, kdy budete pociťovat žízeň. V tu dobu už můžete být lehce dehydratovaní. Namísto toho si dejte za cíl vypít během dne osm až deset sklenic. Pokud nemáte rádi obyčejnou vodu, můžete si dát jakoukoliv jinou tekutinu, která neobsahuje alkohol nebo kofein. Můžete si také pomoci na vodu bohatými potravinami, jako jsou okurky nebo vodní meloun. 
Jeden ze způsobů, jak zjistit, zda jste dobře hydratování: zkontrolujte si svou moč. Pokud je téměř průsvitná nebo světle žlutá, máte pravděpodobně dostatečný příjem tekutin.

Ochranné sluneční brýle (tzv. wraparound)
Tímto způsobem si můžete pomoci chránit oči před vysušujícími větry, jejichž následkem je rychlejší vypařování slz. Doma se pak vyvarujte foukání vzduchu do očí  vysoušečem na vlasy, z klimatizace nebo větráku.

Zvlhčovače a filtry
Je to způsob, jak zvlhčit suchý vzduch doma. Pokud postavíte hrnec s vodou do blízkosti topení nebo radiátoru, bude to mít stejný efekt. Čistička vzduchu, která filtruje prach a další částečky, může také dobře posloužit jako prevence syndromu suchého oka. 

Pro a proti očních kapek
Volně prodejné oční kapky fungují stejně jako slzy a mohou být užitečné. Prodává se jich mnoho značek. Některé obsahují konzervanty, takže vydrží déle, avšak takové kapky používané příliš často mohou podráždit oči. Oční kapky bez konzervantů jsou také dostupné, nebo i konzistencí hustší masti. Poradit o vhodnosti použití nebo doporučit jiný přípravek Vám může Váš oční lékař. 
Kapky, které pro suché oči nejsou vhodné: kapky proti zarudnutí, které mohou po čase Vaše oči ještě více podráždit. 


 

Další blog