new-wearer-hero

Nový uživatel

Co potřebujete vědět o nošení kontaktních čoček a péči o ně

Pokud se chystáte na své první kontaktní čočky nebo jste je právě začali nosit, zamilujete si je.

Může samozřejmě chvíli trvat, než si na nošení kontaktní čoček stejně jako na každou novou zkušenost, zvyknete. Ale brzy se vám začne zdát, že nošení a péče o kontaktní čočky jsou stejně jednoduché a běžné jako každodenní čištění zubů.

Stačí postupovat podle pokynů očního specialisty a dozvědět se další skvělé informace pomocí níže uvedených odkazů.

Jak nasadit kontaktní čočky

Pokud jste jako většina nových uživatelů, pak vás nejspíš nasazování kontaktních čoček trochu znervózňuje. Nebojte, je to normální. Budete ale překvapeni, jak je to snadné a jak rychle si na to zvyknete.

Pokud si chcete nasadit kontaktní čočky, běžte k zrcadlu a ujistěte se, že máte po ruce následující předměty:

 • Mýdlo bez oleje na umytí rukou
 • Ručník nepouštějící vlákna na osušení rukou – kontaktní čočky se mohou na mokré ruce přilepit

Pokud nosíte opakovaně použitelné kontaktní čočky, které je třeba čistit a ukládat na noc, budete také potřebovat:

 • Roztok na kontaktní čočky na čištění a dezinfekci čoček – k čištění kontaktních čoček nikdy nepoužívejte mýdlo na ruce, vodu z kohoutku ani balenou vodu.
  Pamatujte: Voda na kontaktní čočky nepatří. Kontaktní čočky byste nikdy neměli čistit ani skladovat ve vodě.

Při nasazování kontaktních čoček postupujte podle těchto jednoduchých kroků...

 

Při nasazování kontaktních čoček mějte obě oči otevřené.

1_washinghands

Krok

1

Vždy si nejprve umyjte a osušte ruce.

Vždy si umyjte ruce mýdlem bez oleje, abyste zabránili přenosu bakterií na kontaktní čočky a do očí. Před manipulací s kontaktními čočkami si osušte ruce ručníkem nepouštějícím vlákna.

2_scoopoutlens

Krok

2

Opatrně umístěte čočku na špičku ukazováčku

Zkontrolujte, že je čočka zaoblená s okrajem směrem nahoru, třeba jako miska. Neměli byste na ní vidět žádné trhliny ani škrábance.

 
 

Vždy začínejte stejnou stranou. Protože je vaše levé oko jiné než pravé, liší se i levá a pravá kontaktní čočka. Abyste se vyhnuli náhodné záměně čoček, začínejte vždy stejným okem.

3_insertlens

Krok

3

Nasaďte čočku na oko

Přiložte prostředník  ruky s čočkou k dolním řasám a stáhněte dolní víčko. Pomocí ukazováčku nebo prostředníčku druhé ruky zvedněte horní víčko. Nasaďte čočku na oko.

4_repeat

Krok

4

Vše je hotové za okamžik!

Jemně uvolněte víčka a mrkněte. Čočka sama sklouzne na střed. Jestli všechno vypadá a působí dobře, máte hotovo. Nyní zopakujte totéž s druhou čočkou!

Nasazování kontaktních čoček by nemělo být fyzicky nepříjemné. Pokud při nasazování cítíte bolest, může to být proto, že na čočce jsou prachové částice, nebo že je čočka poškrábaná nebo roztržená. Vyjměte čočku, očistěte ji a vydezinfikujte roztokem na čočky a než si ji zkusíte znovu nasadit, pečlivě ji zkontrolujte. Pokud máte stále nepříjemné pocity, obraťte se na očního specialistu.

Jak vyjmout kontaktní čočky

Nejen nasazování, ale i vyjímání kontaktních čoček můžete zpočátku vnímat trochu zvláštně. Ale stejně jako desítky miliónů jiných uživatelů čoček – od dětí až po starší lidi – se do toho s trochou praxe dostanete i vy. Stačí tomu dát čas a uvolnit se. Tohle zvládnete.

Při vyndávání i nasazování kontaktních čoček byste měli vždy být před zrcadlem a mít po ruce následující předměty:

 • Mýdlo bez oleje na umytí rukou
 • Ručník nepouštějící vlákna na osušení rukou – kontaktní čočky se mohou na mokré ruce přilepit

 

Pokud nosíte opakovaně použitelné kontaktní čočky, které je třeba čistit a ukládat na noc, budete také potřebovat:

 • Roztok na kontaktní čočky na čištění a dezinfekci čoček – k čištění kontaktních čoček nepoužívejte mýdlo na ruce, vodu z kohoutku ani balenou vodu.
  Pamatujte: Voda na kontaktní čočky nepatří. Kontaktní čočky byste nikdy neměli čistit ani skladovat ve vodě.
 • Pouzdro na kontaktní čočky pro skladování čoček

Při vyjímání kontaktních čoček postupujte podle těchto jednoduchých kroků...

 
 
 

Zvykněte si vyjímat čočky ve stejném pořadí, v jakém si je nasazujete, abyste zabránili záměně levé a pravé čočky.

1_washinghands

Krok

1

Umyjte a osušte si ruce

Vždy si umyjte ruce mýdlem bez oleje, abyste zabránili přenosu bakterií na kontaktní čočky a do očí. Před manipulací s kontaktními čočkami si osušte ruce ručníkem nepouštějícím vlákna.

4_takeoutlens

Krok

2

Podívejte se nahoru a do široka otevřete oči

Dívejte se očima nahoru, ale nehýbejte při tom hlavou. Podívejte se nahoru a ukazováčkem posuňte čočku na spodní část oka (bělmo).

4_takeoutlens

Krok

3

Jemně stiskněte

Jemně stiskněte čočku mezi palcem a ukazováčkem. Vyjměte čočku. Čočky se rozhodně dotýkejte jemně, abyste ji nepoškodili.

6_put_in_case

Krok

4

Vyhoďte nebo očistěte

Pokud nosíte jednodenní kontaktní čočky, můžete je po vyjmutí vyhodit do koše. Pokud nosíte opakovaně použitelné čočky – dvoutýdenní nebo měsíční podle harmonogramu výměny, který vám doporučí oční specialista, vyčistěte je a uložte podle pokynů dodaných s roztokem pro péči o čočky. Další informace o čištění a dezinfekci čoček naleznete zde.

 

Čištění a péče o kontaktní čočky

Pokud nosíte jednodenní kontaktní čočky, nemusíte se o čištění ani dezinfekci vůbec starat: Pokaždé použijete nový pár kontaktních čoček.

Uživatelé dvoutýdenních a měsíčních kontaktních čoček mají trochu víc práce – je to velmi důležité, ale také velmi jednoduché!

U každé čočky proveďte tyto jednoduché kroky – pečlivě také dodržujte pokyny dodané s víceúčelovým roztokem.

5_cleanlens

Krok

1

Po vyjmutí čočky si ji položte na dlaň a nakapejte na ni čerstvý roztok na kontaktní čočky. Pokyny uvedené u roztoku vám řeknou, kolik kapek máte použít.

5_cleanlens

Krok

2

Čočku v tomto roztoku jemně třete druhým ukazováčkem. Opět postupujte podle pokynů k roztoku.

6_put_in_case

Krok

3

Vložte kontaktní čočku do úložného pouzdra, zalijte ji dalším čerstvým roztokem a poté pouzdro zavřete. Upozornění - , starý roztok v pouzdře by se nikdy neměl jen doplňovat novým roztokem. Vždy když čočky nepoužíváte, mějte je uložené v roztoku v pouzdře. Pokyny k roztoku uvádí dobu, po kterou je nutné čočky namáčet, aby byly bezpečně vydezinfikovány.

Další tipy pro péči o čočky

S kontaktními čočkami zacházejte jemně. Jsou měkké a mohou se roztrhnout, takže dávejte pozor na kontakt s nehty a šperky. Pokud se čočka roztrhne, vyhoďte ji.

K čištění a skladování čoček používejte pouze čerstvý roztok na kontaktní čočky. Tím se minimalizuje riziko výskytu bakterií a dalších nečistot na čočkách. Nikdy nepoužívejte kohoutkovou nebo balenou vodu, dříve použitý roztok ani sliny. Starý roztok v pouzdře by se nikdy neměl jen doplňovat novým roztokem..

Pouzdro opláchněte roztokem na čočky vždy, když si čočky nasadíte. Nechte pouzdro bez víčka a dnem vzhůru na čistém a suchém místě. Pouzdro nezapomínejte často měnit, podle doporučení výrobce.

Kontaktní čočky vždy noste podle harmonogramu předepsaného očním specialistou – nošení delší než předepsané může být pro vaše oči škodlivé. Pokud máte jakékoliv dotazy týkající se vašeho rozvrhu nošení nebo jiných aspektů péče o kontaktní čočky, obraťte se nejlépe na očního specialistu.

Kontaktní čočky nikdy neoplachujte roztoky peroxidu vodíku ani tyto roztoky nedávejte do očí. 

Vše o pohodlí

Stejně jako u všeho nového se můžete na začátku nošení kontaktních čoček cítit trochu „jinak“ nebo neobvykle. Budete však překvapeni, jak rychle si na ně zvyknete. Chce to trochu trpělivosti, ale během několika dní možná úplně zapomenete, že kontaktní čočky vůbec máte.

Kontaktní čočky CooperVision pomáhají uživatelům udržet si pohodlí díky měkkému materiálu a inovativnímu designu.

Se svými dotazy se můžete kdykoliv obrátit na naši stránku, kde najdete nejčastější otázky a odpovědi týkající se kontaktních čoček. Zde je několik skvělých tipů pro udržení pohodlí:

 • Pro zdravé a pohodlné nošení čoček choďte na pravidelné kontroly ke svému očnímu specialistovi .
 • Důsledně dodržujte plán výměny, který vám oční specialista doporučí. Pokud nosíte jednodenní čočky, nepoužívejte je opakovaně.
 • Vyhněte se nadměrnému nošení kontaktních čoček. Vyhněte se nadměrnému počtu hodin nošení mimo běžnou dobu nošení, kterou váš oční specialista doporučuje, a nemějte čočky nasazené přes noc během spánku, pokud vám to váš oční specialista nepředepsal.
 • V suchém prostředí (s nízkou vlhkostí zejména v přetopených místnostech v zimě) se mohou hodit zvlhčovací/lubrikační kapky. Před použitím se poraďte se svým očním specialistou.
 • Při dlouhodobém používání digitálních zařízení si často dělejte krátké přestávky. Soustředění se na obrazovku počítače nebo přenosného digitálního zařízení může snížit frekvenci mrkání a způsobit dočasné vysušení čoček.
 • Čočky nasazujte před použitím krémů nebo očního make-upu.
 • Pokud nosíte opakovaně použitelné kontaktní (např. měsíční nebo dvoutýdenní), přísně dodržujte doporučenou dezinfekci a čistění v roztoku.

Pokud je vám nošení čoček nepříjemné nebo vám dráždí oči nebo nevidíte zřetelně, obraťte se na svého očního specialistu, který vám pomůže.

Výhody pro životní styl

Jak kontaktní čočky CooperVision zlepší váš životní styl? Nabízíme širokou škálu produktů, které se postarají o téměř jakoukoliv korekci zraku a pomohou vám žít radostně. Naše kontaktní čočky nabízejí svobodu a pohodlí při jakémkoliv životním stylu, od sportu přes cestování až po používání digitálních zařízení.