cv_blogs_eyefloater

 

„Je to pták, letadlo nebo snad.... mžitky před očima?“ Už jste někdy pohledem bloudili po obloze a viděli různé tečky, skvrnky a pavučinky, které vám před očima jakoby bezcílně poletovaly? Jsou to mžitky a mívá je někdy každý. Zřídkakdy bývají důvodem k panice, ale výjimečně mohou poukazovat na závažnější poruchu.

Jak vznikají
Mnoho lidí si myslí, že mžitky jsou jednoduše prach, který se dostává do očí, ale to není pravda. Většina mžitek jsou drobné částečky sklivce, gelovité části oka mezi sítnicí a čočkou. Jak stárneme, sklivec se začíná rozpouštět a zkapalňovat a jeho uvolněné částice se pak pohybují v jeho středu. Co potom vidíte, nejsou částice samotné, ale jejich stíny na sítnici. Nejjednodušeji je uvidíte, když se podíváte přímo do jasné oblohy nebo na bílou zeď. Všimnete si, že tyto malé skvrnky nerady zůstávají v klidu  a zmizí Vám ze zorného pole vždy, když se na ně snažíte zaostřit zrak. To se děje, protože se pohybují, když se pohybují Vaše oči.

Cashback - Moje první čočky

Vážnější příčiny
Ve výjimečných případech mohou být mžitky před očima znakem vážnějšího problému. Zánět v zadní části oka, oční nádory, diabetická retinopatie, krvácení do oka nebo natržení sítnice mohou vyvolat mžitky. Také migrenózní bolesti hlavy mohou způsobit zvláštní druh mžitek. 

Kdy zavolat lékaři
Navštivte lékaře, pokud zaznamenáte jakýkoliv z následujících projevů, které mohou poukazovat na natržení sítnice a/nebo odchlípení sítnice – stav, který může vyústit v trvalou ztrátu zraku.
 Náhlé objevení se nových mžitek
 Nadměrné množství mžitek
 Záblesky světla
 Ztráta periferního vidění
 Tmavé plochy
 Mžitky doprovází bolesti očí


Mžitky před očima se mohou objevit také po operaci oka nebo zranění, v tomto případě je dobré kontaktovat očního lékaře. Pokud Vám mžitky před očima dělají starosti, sepiště si Vaše symptomy, udělejte si seznam léků, které berete a navštivte lékaře. Oční lékař pravděpodobně Vaše oči podrobí prohlídce s rozkapáním, aby  viděl, jak to vypadá v zadní části Vašeho oka. Možná léčba zahrnuje laserový zákrok nebo odstranění sklivce, avšak ani jedna z metod se nepoužívá často.

Ke sférickým čočkám medivue® premier nyní zdarma jednodenní zkušební čočky medivue® clear 1 day.
Další blog