cataract

Katarakta způsobuje zakalování čoček a zabraňuje nám tak, abychom viděli jasně. K tomu někdy dochází, když se v oku hromadí bílkoviny, jež na čočce vytvářejí zakalenou vrstvu.

Je vám nejspíše jasné, že tím se snižuje i množství světla, které do oka vstupuje.

Kataraktu bychom téměř mohli přirovnat ke kondenzaci vytvářející se na objektivu fotoaparátu; ta nám také znesnadňuje pořídit jasný snímek.

Symptomy katarakty

Člověk trpící kataraktou může mít potíže při nočním řízení auta a vidět světelné kruhy kolem dálkových světel protijedoucích automobilů. U některých může vidění těchto odlesků přetrvávat i ve dne, stejně jako zamlžené vidění, o kterém jsme se už zmínili.

Katarakta se zpravidla utváří po nějakou dobu, proto si ji často spojujeme se starší generací. Postihnout ale může i novorozence.

Chirurgický zákrok k odstranění katarakty

Operace katarakty se zpočátku může jevit jako nepříliš radostná vyhlídka, jde však o zcela běžný postup, který lze provádět i ambulantně. O dostupných možnostech a dalších doporučeních se budete muset poradit s oftalmologem (očním lékařem provádějícím chirurgické zákroky).

Zákrok se provádí při lokální anestezi a k rozmělnění katarakty může být použito i ultrazvuku. Po provedení zákroku opět normálně vidíte. Samozřejmě hovoříme o operaci a nikoli pikniku na pláži, celý proces je ale zpravidla rychlý a jednoduchý.

V některých případech je třeba vložit do oka umělou čočku. Postihla-li katarakta obě oči, připravte se na dva chirurgické zákroky. To proto, aby se jedno oko zcela zhojilo, než bude operováno to druhé.  Více informací vám na základě vaší konkrétní situace podá oftalmolog.

Prevence katarakty

Informace získané na základě studie zaměřené na zdraví zdravotních sester (Nurses’ Health Study) prokázaly, že při prevenci katarakty je důležitá zdravá strava, jejíž součástí je množství vitamínu C a vitamínu E, lutein a zeaxantin.

Podle této a jiných studií lze tedy tvorbu katarakty zpomalit, budeme-li jíst čerstvou listovou zeleninu a vyvarujeme se kouření.

Znamená to, že konzumace kilogramů kapusty existující kataraktu úplně odstraní? Ne. I v takovém případě se budete muset objednat u oftalmologa. Kapusta, špenát a listová hořčice však mohou proaktivně působit proti vzniku katarakty.

Pokud u vás již byla katarakta diagnostikována, o nejvhodnějším způsobu léčby a dalším postupu se poraďte s očním lékařem. Možná vám doporučí, abyste s operací nějakou dobu počkali. Pokud ne, není žádný důvod, abyste další krok ke zlepšení zraku dále odkládali. Zákrok je relativně jednoduchý a provádí se velmi často.

Výroky zveřejněné v tomto článku nejsou míněny jako lékařské rady ani nenahrazují doporučení zdravotnických odborníků. Máte-li jakékoli konkrétní dotazy, informujte se u očního specialisty.

Další články