dry-eyes

Abychom se po celý den cítili příjemně, automaticky mrkáme. Mrkání podporuje zvlhčování očí a předchází jejich vysychání. Pokud jste už někdy nastavili tvář horkému, suchému větru, asi znáte ten pocit, jako byste měli písek v očích.

Někteří z nás bohužel trpí pocitem suchých, podrážděných očí trvale. V jistých případech se v očích netvoří dostatek slz, které by oči zvlhčovaly, a nevzniká nezbytný slzný film. Tento stav je tím častější, čím jsme starší. Oční lékaři jej označují jako „keratoconjunctivitis sicca“, vy jej však budete nejspíš znát jako syndrom suchého oka.

Symptomy syndromu suchého oka

Syndrom suchého oka, nebo také SSO, postihuje osoby starší 40 let věku. K příznakům patří:

  • Svědění očí
  • Zarudlé, krví podlité oči
  • Zvýšená citlivost na světlo

Určitě si teď říkáte: „Tak přesně takhle jsem se cítil minulý týden!“ Zkuste si ale vzpomenout, co přesně jste dělali. Každý z nás už někdy zarudlé, suché oči měl. Ocitli jste se v horkém prostředí se silným prouděním vzduchu? Třeba v kanceláři, kde vám do tváře neustále foukal ventilátor? Nebo jste se po velmi dlouhou dobu dívali na monitor počítače či televizi?

Stejně jako může déletrvající vítr vysušit oči, intenzivní sledování monitoru často působí, že nemrkáme tak často, jak bychom měli, a tím pádem se očím nedostává tolik potřebná vlhkost.

Pokud jste tedy zrovna nezdolali Saharu (či jste alespoň v televizi nesledovali dlouhý film o ní) a zdá se vám, že máte oči sušší častěji než v minulosti, je možné, že trpíte syndromem suchého oka.

Léčba syndromu suchého oka

I když je syndrom suchého oka běžný, nejde o chorobu, kterou byste prostě mohli „přechodit“ jako nachlazení. Oční lékař vám předepíše léčbu, kterou budete muset dodržovat, abyste skutečně dosáhli tolik potřebné úlevy.

Léčebné postupy mohou zahrnovat:

 Aplikaci očních kapek. Pokud trpíte chronicky suchýma očima, používání zvlhčujících látek ve formě umělých slz v průběhu dne vám může pomoci. Mějte ale na paměti, že slzy jsou víc než pouhá voda. Obsahují také další složky, které jsou důležité v boji s infekcemi a pomáhají při zvlhčování očí.

Nemyslete si, že vám pomůže oplachování obličeje vodou. Nepomůže.

Masti a další léčivé přípravky. Potřebujete-li trochu podpořit tvorbu slz, k dispozici je řada přípravků na předpis, které vám mohou pomoci. Informujte se u očního lékaře.

Chirurgický zákrok. V průběhu operace pro léčbu syndromu suchého oka lze uzavřít kanálky, jimiž se slzy uvolňují. Proč ale něco takového dělat? Díky tomuto zákroku zůstává větší množství slz kolem očí a jejich vlhkost se tak udržuje na optimální hodnotě.

Pro úlevu od syndromu suchého oka neexistuje jen jedna metoda. Uvedené metody však s tímto problémem pomohly řadě uživatelů. Který z uvedených postupů je pro vás nejvhodnější vám sdělí optometrista nebo oftalmolog.

Výroky zveřejněné v tomto článku nejsou míněny jako lékařské rady ani nenahrazují doporučení zdravotnických odborníků. Máte-li jakékoli konkrétní dotazy, informujte se u očního specialisty.

Další články