improve-eyesight

Jestliže máme potíže se zrakem, chytáme se i onoho pověstného stébla. I když neumíme korigovat zrak bez pomoci čoček nebo chirurgického zákroku, existuje několik základních způsobů, jak my sami můžeme ke zdraví očí a dobrému zraku přispět.

Přirozená cesta k dobrému zraku

Tím nejlepším způsobem udržení dobrého zraku přirozenou cestou je poskytnout očím vše, co k jejich zdraví přispívá. Neustálý přísun plnohodnotné stravy a vitamínů je nezbytným předpokladem toho, aby zrak - i tělo celkově - byly v optimálním stavu.

Vitamíny a antioxidanty

Bylo prokázáno, že ke zlepšení zraku napomáhají níže uvedené vitamíny a antioxidanty:

  • Vitamín A (jeho nedostatek omezuje tvorbu pigmentu zvaného rodopsin, který je zásadní pro to, abychom dobře viděli ve tmě a ve špatných světelných podmínkách)
  • Lutein

Proč je lutein očím prospěšný?

Lutein je pigment nacházející se ve vysoké koncentraci v jedné z vrstev sítnice; buňky bohaté na toto barvivo chrání zrak před účinky nadměrného množství světla. Důkladný vědecký výzkum prokázal, že dostatek luteinu tomuto procesu napomáhá a posiluje tak náš zrak přirozenou cestou.

Lutein je antioxidant, který se naštěstí normálně vyskytuje v ovoci a zelenině, jako je špenát, kapusta nebo mangold.

Co očím chutná

Mnohé vitamíny a antioxidanty, které zlepšují zrak přirozenou cestou, najdeme v běžných potravinách:

  • Mrkev, kapusta, špenát a brukev zelná (vitamín A a lutein)
  • Játra (vitamín A) a rybí tuk
  • Mangold, cukety a růžičková kapusta (lutein)
  • Batáty neboli sladké brambory a máslo (vitamín A)

Pomohou mi při péči o zrak oční cviky (nebo jde jen o bezúčelné převracení očí)?

Oční cviky se často propagují jako přirozený způsob zlepšování zraku a nápravy krátkozrakosti. Batesova metoda vyzdvihuje zakrývání očí dlaněmi, vědomé pohybování očima a vizualizační techniky. Ty mají vyvolávat změny tvaru oční bulvy a zlepšovat zrak. Cvičení zvané Yan Bao Jian Cao zase doporučuje masáž a akupresuru pro úlevu od únavy očí a jiných problémů se zrakem.

Nebylo ale prokázáno, že by tyto cviky měly jiný účinek než placebo efekt (nebo se o pozitivních výsledcích jen hovoří). Léčba zrakových obtíží je seriózní oblastí optometrie, která se zabývá problematikou postavení očí, sledování jejich pohybu a únavy. Neexistují ale důkazy o tom, že by oční cviky ovlivňovaly zrakovou ostrost.

Zrak nelze korigovat bez pomoci očních specialistů; pro řadu očních problémů pak neexistují jednoduchá řešení. Budete-li však dodávat tělu dostatek kvalitních živin, pomůžete svému zraku sami a přirozenou cestou. Vždy se ale informujte u očního lékaře.

Výroky zveřejněné v tomto článku nejsou míněny jako lékařské rady ani nenahrazují doporučení zdravotnických odborníků. Máte-li jakékoli konkrétní dotazy, informujte se u očního specialisty.

Další články