watery-eyes

Zdá se vám, že vám oči nadměrně slzí?

Jsou-li vaše oči zarudlé a slzí, příčin může být hned několik. Pokud jsou viníkem vnější iritanty, pak je reakce očí na ně zcela normální.

Slzy totiž oči zklidňují a udržují je dostatečně vlhké. Pokud se dostaneme do prostředí plného prachu a kouře, oči se brání tím, že začnou ve zvýšené míře vylučovat slzy. Co ale dělat v případě, že vám oči slzí neustále - dokonce i tehdy, přejdete-li do jiného prostředí?

Podívejme se na možné příčiny slzení očí a způsoby, jak je řešit.

Cashback - Moje první čočky

Příčiny slzících očí 

Jsou-li vaše oči zarudlé a nadměrně slzí, nejčastějším původcem bývá alergie. Nezáleží na tom, že v dětství jste žádnou alergií netrpěli. Naše tělo se s věkem mění a co je v pořádku letos, může být příští rok úplně jinak.

Alergickou reakci může vyvolat i změna ve vašem okolí,

a nemusí se zrovna jednat o přestěhování do oblasti s vysokým výskytem pylu nebo rostlin zvaných ambrózie; příčina může být daleko méně zjevná. Položte si několik otázek:

  • Přestěhovali jste se v nedávné době do nového bytu či domu?
  • Pořídili si vaši přátelé před nedávnem domácí zvířátko?
  • Změnili jste zaměstnání?

Všechny uvedené okolnosti mohou být zdrojem nových látek dráždících oči.

V novém bytě či domě - i když se zdá velmi čistý - se může skrývat něco, co u vás vyvolává nadměrnou tvorbu slz. Pokud jste nastoupili do nového zaměstnání, v kanceláři vám možná ventilace fouká přímo do obličeje a vysušuje oči; ty pak musí vyvíjet několikanásobné úsilí, aby udržely nutnou hladinu vlhkosti. Srst a šupinky kůže nového psa nebo kočky vašich přátel se vám mohou dostat do očí, aniž byste navštívili jejich domácnost.

Jestliže vaší situaci neodpovídá ani jedna z výše uvedených možností, je třeba zvážit další možné příčiny slzících očí. Jednou z nich může být i věk.

Léčba slzících očí a co můžete udělat vy

S přibývajícím věkem se kvalita slz postupně snižuje. Slzy jsou totiž mnohem více než pouhá voda. Tělo produkuje směs „namíchanou“ tak, aby očím zajišťovala dostatečné zvlhčení. Pokud ale oči strádají nedostatkem vlhkosti, je možné, že se snaží problém vyřešit nadměrnou tvorbou slz - a proto pak tolik slzí.

Jde-li o chronický stav, lékař vám může nabídnout několik možností léčby. Je velmi důležité jednat.

Příčinou slzících očí může být něco, co lze snadno napravit. Není tedy důvod řešení odkládat. I v případě, že váš stav vyžaduje operaci, jde obvykle o ambulantní zákrok. Věnujte tedy tomuto problému pozornost zavčasu, abyste se mohli i nadále těšit ze života.

Výroky zveřejněné v tomto článku nejsou míněny jako lékařské rady ani nenahrazují doporučení zdravotnických odborníků. Máte-li jakékoli konkrétní dotazy, informujte se u očního specialisty.

Další články