how-to-put-contacts

Každý uživatel - nebo potenciální uživatel - se ptá, jak postupovat při prvním nasazování kontaktních čoček.

Pokud jste to nikdy předtím nezkusili, nasazování čoček se vám zpočátku může zdát poněkud komplikované. Naše reflexy nám přece pomáhají chránit oči před cizími předměty, že?

Jen klid. Nasazování kontaktních čoček je neuvěřitelně jednoduchý proces - a my jsme tu od toho, abychom vás provedli každým krokem. Bude to chtít trochu cviku a brzy vám to přijde docela snadné.

Jak si nasadit kontaktní čočky v pěti jednoduchých krocích

Za prvé - pokuste se myslet na to, že si nenasazujete čočky do očí. Čočky si nasazujete na oči; tam pohodlně spočinou a pomohou vám lépe vidět. A nyní k samotnému procesu. Toto je pravděpodobně nejjednodušší způsob, jak si čočky nasadit.

1. Umyjte si ruce.

Je nutné dávat pozor, abyste na čočky náhodně nepřenesli prach, bakterie nebo makeup, protože by mohly oči podráždit. Použijte také obyčejné mýdlo bez zvlhčovacích látek a těžkých parfémů. Ruce si opláchněte a dobře osušte, abyste zabránili přenesení nežádoucích částic do očí. A nyní k nasazování čoček.

2. Při nasazování čoček vždy začínejte u stejného oka.

Kontaktní čočky jsou určeny specificky pro levé a pravé oko. Nemůžete je libovolně zaměňovat stejně jako boty. Po vyjmutí z balení nebo pouzdra vypadají čočky stejně. Začněte tedy u pravého oka, jste-li pravorucí, nebo u levého oka, jste-li levorucí. To dodržujte při každém nasazování čoček - pomůže vám to rozlišit, která je která. Jednoduchý způsob, jak si čočky nasadit poprvé - a o to nám právě jde.

3. Opatrně čočku vyjměte.

Položte ji na špičku ukazováčku. Podívejte se na ni. Je prohnutá směrem nahoru jako miska? Pokud ano, výborně! Máte skoro hotovo. Teď už ji jen vyčistěte roztokem na čištění kontaktních čoček a můžete si ji nasadit. Tak do toho.

4. Přidržte si oční víčko a čočku si nasaďte.

Volnou rukou si přidržte oční víčko a nasaďte si čočku. Řada lidí se při tom raději dívá stranou. Můžete zvolit tento způsob nebo se klidně můžete dívat na čočku - volba je na vás. Obojí je možné.

5. Zamrkat a úsměv - hotovo!

Přesně tak. Normálně zamrkejte a třeba se podívejte do zrcadla. Pokud vše vypadá normálně a vy se cítíte pohodlně, máte hotovo. Ano – říkali jsme přece, že je to snadné!

Často opakované mýty o aplikaci kontaktních čoček

Věnujme teď chvilku tomu, abychom vyvrátili některé často opakované nepravdy spojované s aplikací a nošením kontaktních čoček.

Co když mi kontaktní čočka sklouzne na zadní stranu oka?

Stručně řečeno - nesklouzne. Není to možné. Brání tomu spojivková membrána, jenž pokrývá bělmo očí.

Co by se stalo, kdyby se mi čočka přilepila na oko a nešla vyjmout?

Buďte bez obav. Kontaktní čočky nejsou miniaturní přísavky, které by přilnuly k oku. Jsou vyrobeny tak, aby zůstávaly v poloze na oku a zároveň je bylo možné v případě potřeby snadno vyjmout. A naopak...

Může se stát, že mi kontaktní čočky budou stále vypadávat z očí?

Hm... Jde o mýtus, který pravděpodobně vznikl na základě starších filmů nebo TV pořadů, v nichž některá z postav mohla ztratit tvrdou kontaktní čočku. Je vysoce nepravděpodobné, že by se něco podobného stalo ve skutečnosti s dnešními měkkými kontaktními čočkami. 

Věříme, že uvedené tipy pro nasazování kontaktních čoček pro vás budou užitečné a že rozptýlily aspoň některé z mýtů, kterými jsou čočky opředeny. S nasazováním kontaktních čoček je to stejné jako s jakoukoli jinou novou činností - čím častěji cvičíte, tím jednodušší vám připadá. Brzy si budete umět čočky nasadit, aniž byste na to vůbec mysleli.

A pokud budete potřebovat praktickou pomoc, požádejte o ni očního lékaře. Ten vás jistě rád celým procesem osobně provede.

Výroky zveřejněné v tomto článku nejsou míněny jako lékařské rady ani nenahrazují doporučení zdravotnických odborníků. Máte-li jakékoli konkrétní dotazy, informujte se u očního specialisty.

Další články