daily-contacts

Pro dnešní kontaktní čočky, většinou měkké a jednorázové, jsou typické různé režimy nošení a výměny.

Řekněme, že jako většina lidí trávíte v práci čas od 9 hodin ráno do 5 hodin odpoledne. Kontaktní čočky budete pravděpodobně nosit přes den a večer je vyhodíte. Ráno si pak nasadíte nový pár. Jiné druhy čoček se vyměňují každé dva týdny nebo každý měsíc.

Vaše osobní preference a zvyklosti tedy ovlivňují volbu režimu nošení, který je pro vás nejvýhodnější. Každý režim má své silné stránky. V tomto článku se věnujeme jednorázovým kontaktním čočkám.

Výhody jednorázových kontaktních čoček neboli jednorázovek

Jednorázové čočky mají celou řadu výhod:

  • Nemusíte je čistit. Zapomeňte na večerní rituál čištění nebo baterii lahviček s roztokem na čištění čoček. Večer po únavném dni je prostě vyhodíte a jdete spát.
  • Jednorázové čočky se mohou pochlubit tím nejzapamatovatelnějším režimem nošení. Už si nemusíte do kalendáře dělat poznámky o tom, kdy je potřeba je vyměnit. Večer je vyjmete a ráno si nasadíte nový pár.
  • Jednorázové čočky šetří čas. Nejenže už je nemusíte večer čistit, navíc si s sebou můžete vzít náhradní čočky, kdykoli to potřebujete - a nemusíte se kvůli tomu vracet domů.
  • Mohou pomáhat při očních alergiích. Kvůli omezené době nošení se na nich nezačnou hromadit usazeniny a alergie nemá příliš šancí se rozvinout. Nové čočky s hladkým povrchem, aplikované každý den, také působí příznivě na podrážděné oči.
  • Skvělé pro teenagery! Jistě přání mnoha rodičů... Protože každý den je nabitý - škola, sportovní klub, kamarádi - teenageři mají sklony zapomínat na nutnost čištění a výměny kontaktních čoček nebo ji prostě ignorují. Zanedbávání tohoto aspektu péče o čočky může představovat riziko pro jejich zrak. Jednorázové čočky však není třeba čistit a aplikace je záležitostí okamžiku.

Co ještě je třeba vědět o jednorázových čočkách

Protože každý den jeden pár vyhodíte, musíte více čoček nakoupit (mějte také na paměti, že budete potřebovat jednu krabičku pro každé oko, takže zásoba na 30 dní znamená koupi 60 kontaktních čoček).

Optometrista vyšetří váš zrak a předepíše vám vhodné kontaktní čočky. I když si tedy vybíráte jednorázové čočky (nebo čočky v jakémkoli jiném režimu nošení) na základě svých preferencí, oční lékař vám pomůže zvážit pro a proti, neboť je dobře obeznámen s kvalitou vašeho zraku a okolnostmi péče o něj.

Výroky zveřejněné v tomto článku nejsou míněny jako lékařské rady ani nenahrazují doporučení zdravotnických odborníků. Máte-li jakékoli konkrétní dotazy, informujte se u očního specialisty.

Další články