contact-lens-myths

Pokud jste se pustili do čtení tohoto článku, možná právě uvažujete o tom, že si pořídíte své první kontaktní čočky.

Třeba se také zamýšlíte nad tím, zda s kontaktními čočkami souvisejí nějaké problémy, o kterých byste měli vědět, než se vzdáte svých brýlí.

Na tom není nic špatného. Pokusme se najít pravdu společně. Pojďme hledat odpovědi na různé otázky na toto téma a oddělit skutečnost od mýtů.

Jsou kontaktní čočky lepší než brýle?

Ve většině případů záleží jen na vašich osobních preferencích. Chcete-li srovnat rozdíly mezi kontaktními čočkami a brýlemi, nemusíte nutně zcela ignorovat jedno na úkor druhého. Řada lidí preferuje používání kontaktních čoček v určitém období dne, například ve škole nebo v práci, a potom je vymění za brýle. Můžete také jeden den nosit kontaktní čočky a druhý den si nasadit brýle - tím okořeníte svůj život špetkou rozmanitosti.

Jak obtížné je čištění kontaktních čoček?

Brzy zjistíte, že čištění kontaktních čoček není o nic víc časově náročné než čištění brýlí. Vždy ale používejte sterilní roztok na kontaktní čočky, nikoli vodu z vodovodu. Ta může obsahovat částice, které se mohou na čočkách začít usazovat, a tomu musíte za každou cenu zabránit.

A ještě jedna věc - a to velice důležitá - nikdy nevkládejte kontaktní čočky do úst ani na ně neplivejte ve snaze vyčistit je. Způsobíte tím pravý opak - na čočky přenesete bakterie.

Chcete-li úplně vyloučit večerní čištění čoček, zvažte, zda si nepořídit jednorázové kontaktní čočky. Ty si vždy ráno nasadíte a večer je vyhodíte. Žádné dennodenní čištění.

Jsou kontaktní čočky nebezpečné?

Každý den používají kontaktní čočky bezpečně miliony lidí. Někteří z těch, kdo teprve začali čočky nosit, se obávají, že jim čočky sklouznou za oči. Nebojte se, to se nemůže stát. Brání tomu spojivky, průsvitná tenká blanka pokrývající vnější část oka.

Měli byste si však být vědomi toho, že kontaktní čočky jsou zdravotnické prostředky. Předepisovat a vydávat je může pouze oprávněný oční specialista.  Někteří lidé si přivodili poranění očí poté, když si jako kuriozitu nasadili takzvané halloweenské čočky.

Makeup a kontaktní čočky - vylučují se navzájem?

Makeup se s kontaktními čočkami snáší dobře, pokud jste při aplikaci obou velmi opatrní. Nejlepší je nejdříve si nasadit kontaktní čočky. Nechcete přece, aby na nich ulpěl olej a další látky obsažené v makeupu.

Nezapomeňte si také vždy před manipulací s čočkami umýt ruce, a to mýdlem bez obsahu zvlhčujících látek nebo těžkých parfémů.  Mohli byste na čočky nechtěně přenést nežádoucí částice.

Před prvním použitím kontaktních čoček se mnozí lidé zamýšlejí nad jistými obecnými otázkami, které souvisejí s aplikací čoček. Máte-li v tomto ohledu jakékoli nejasnosti, zeptejte se očního lékaře, protože jisté odpovědi se budou lišit od uživatele k uživateli.

Výroky zveřejněné v tomto článku nejsou míněny jako lékařské rady ani nenahrazují doporučení zdravotnických odborníků. Máte-li jakékoli konkrétní dotazy, informujte se u očního specialisty.

Další články