sports-and-contacts

Kontaktní čočky předepsané očním lékařem nás zbavují mnoha každodenních starostí s brýlemi. Obzvláště zřejmé je to při sportování. Čočky přinášejí řadu výhod hlavně teenagerům, kteří provozují různé sporty.

Zde jsou některé ze způsobů, jak vás kontaktní čočky mohou vrátit zpátky do hry.

Lepší výkony

Kontaktní čočky pokrývají mnohem větší část zorného pole než brýle. Zvyšují také celkovou jasnost obrazu a zlepšují periferní vidění. Ve zprávě vypracované Americkou optometrickou asociací v roce 2010 sedm z deseti dotázaných dětí uvedlo, že podávaly lepší sportovní výkony, když měly nasazené čočky a nikoli brýle.

Míčové a raketové sporty

Pro sporty, které jsou založeny na hbitosti a rychlém pohybu, jsou kontaktní čočky nesmírnou výhodou. Nikdy totiž v kritických chvílích nesklouznou ze zorného pole, natož aby vám upadly docela.

Kontaktní a extrémní sporty

Extrémní a drsné sporty založené na těsném kontaktu soupeřů (jako je zápas nebo americký fotbal) jsou natolik tvrdé, že nemůžete ještě ztrácet čas obavami, zda vám vaše vlastní brýle způsobí zranění.

Závodní sporty

Kontaktní čočky vám ve vysokých rychlostech nespadnou, zajistí dokonalou zrakovou ostrost a rozšíří vaše zorné pole, takže snáze zjistíte, kdo vám v závodě šlape na paty.

Zvýšené pohodlí

Používáte-li kontaktní čočky při intenzivním cvičení nebo při soutěžích, nemusíte se nechat rozptylovat myšlenkami na to, co se stane, pokud vám budou brýlové obroučky klouzat nebo vám brýle spadnou. Můžete se soustředit na hru a na brýle zapomenout.

Zlepšení technologií výroby kontaktních čoček rovněž přináší sportovcům větší pohodlí. U jednorázových čoček je důležité, že si každý den nasadíte nový pár, jehož hladký povrch snižuje podráždění očí. Nové generace silikon-hydrogelových čoček zlepšují plynopropustnost a zlepšují tak přísun kyslíku k povrchu oka. Kvalita zraku se tím zvyšuje a smáčivost a pohodlí zůstávají zachovány.

Kvalitnější ochrana zraku

Kontaktní čočky určené pro sport vám mohou vedle vyloučení rizika očních úrazů způsobených rozbitými brýlemi usnadnit ochranu zraku v průběhu hry. Zvyšují také vaše bezpečí i v dalším ohledu - můžete si totiž snadno nasadit přilbu a ochranné brýle, které ochrání oči před UV zářením a poraněním tupou silou.

Rozhodnete-li se používat kontaktní čočky při sportování, můžete počítat s lepšími zážitky ze hry. Informace o kontaktních čočkách vhodných pro druh sportu, kterému se věnujete, vám podá oční lékař.

Výroky zveřejněné v tomto článku nejsou míněny jako lékařské rady ani nenahrazují doporučení zdravotnických odborníků. Máte-li jakékoli konkrétní dotazy, informujte se u očního specialisty.

Další články