fashion-eyewear

V tomto článku vám přinášíme informace o nejnovějších trendech v oblasti brýlí a kontaktních čoček i zamyšlení nad tím, jak věnovat zraku náležitou péči a současně dobře vypadat.

Sluneční brýle

Sluneční brýle nejsou jen módním doplňkem, ale i důležitou formou ochrany zraku.

Ani drahé značkové brýle však bohužel nejsou zárukou kvalitní ochrany očí.

Ať už toužíte po nových leteckých slunečních brýlích neboli pilotkách či potřebujete dioptrické sluneční brýle, nabízíme vám informace, které prospějí vašemu zraku i vzhledu.

Ochrana zraku

Slunce. Domníváme se, že sluneční brýle chrání naše oči za všech okolností. Tak tomu ale není. Stupeň ztmavení ani barva čoček nejsou známkou toho, jak dobře brýle filtrují UV záření nebo modré světlo. Skutečnost, zda čočky vyhovují standardům pro ochranu před UV zářením, musí prokázat testy. V USA musí čočky odfiltrovat 99 % záření UVB a propustit záření UVA v hodnotě 30 % viditelného světla.

My sami. Sluneční brýle blokují viditelné světlo, a mohou tedy značně snížit naši schopnost řídit motorové vozidlo. Nikdy bychom je neměli nosit při řízení ve tmě. Sluneční brýle by rovněž měly být schváleny pro řízení ve dne.

Další rizika. Standardní ani dioptrické sluneční brýle nás nechrání před zdroji umělého světla (jako jsou sluneční lampy) a nejsou určeny pro ochranu zraku v průmyslovém prostředí.

Optická kvalita

Chcete nejen dobře vypadat, ale i dobře vidět? Test klikaté čáry vám pomůže vyloučit případné defekty brýlových čoček.

Provádí se takto: Podívejte se na vertikální (svislou) čáru nebo okraj nějakého předmětu. Hlavou pohybujte vpřed a vzad a současně při pohledu na zmíněnou čáru přelétejte očima přes plochu čočky. Pokud se čára klikatí, čočka je defektní. Vyberte si raději jiný pár brýlí.

Značkové obroučky

Pokud nosíte brýle každý den, jistě chcete, aby odrážely vaši osobnost. Naštěstí je k dispozici velké množství značkových obrouček pro muže i ženy v řadě různých moderních i retro stylů. Než se však pro jeden z posledních výkřiků módy rozhodnete, promluvte si s očním lékařem o tom, zda váš současný předpis na brýle stále odpovídá potřebám vašeho zraku.

Módní kontaktní čočky

Dekorativní neboli kosmetické čočky jsou kuriozitou, o niž je mezi uživateli stále větší zájem. K současným trendům mimo jiné patří:

Barevné kontaktní čočky

Standardní kontaktní čočky mají často lehké zabarvení, což uživateli usnadňuje manipulaci. Po nasazení čočky ale zabarvení není patrné. Barevné kontaktní čočky mění nebo zvýrazňují přirozenou barvu očí tím, že mají větší krycí schopnost. Můžete si pořídit kontaktní čočky v modré nebo jakékoli jiné barvě.

Kontaktní čočky jako doplněk ke kostýmu

Filmoví tvůrci a maskéři často používají kostýmní kontaktní čočky, aby ve filmech a reklamách dosáhli speciálních efektů. Obvykle jde o takzvané sklerální kontaktní čočky, jež pokrývají celé bělmo očí. Ve studiu sice dokonale dotvářejí vzhled postavy, často ale také značně omezují zrak herců.

Čočky s efektem panenkovských očí

Tyto čočky, někdy nazývané také zvětšovací čočky, vytvářejí dojem, že vaše oči jsou větší než ve skutečnosti. Toho dosahují tím, že zakrývají i část očního bělma. Poprvé se objevily v Asii, kde jsou velmi populární animované postavičky s velkýma očima plachých laní.

Dekorativní i jiné kontaktní čočky představují značné riziko, pokud jsou používány bez předchozí konzultace s očním specialistou. Uživatelé, kteří nosí módní kontaktní čočky bez porady s očním lékařem, trpí ve stále vyšší míře různými problémy. Neměli byste si tedy (a za normálních okolností ani nemůžete) pořizovat dekorativní nebo korekční kontaktní čočky bez předpisu očního lékaře.

Způsobů, jak si uchovat krásu a současně i zdraví očí, je celá řada. O tom, který z nich je pro vás nejvhodnější, se poraďte s očním lékařem.

Výroky zveřejněné v tomto článku nejsou míněny jako lékařské rady ani nenahrazují doporučení zdravotnických odborníků. Máte-li jakékoli konkrétní dotazy, informujte se u očního specialisty.

Další články