silicone-hydrogel-contact-lenses

Název silikon-hydrogelových čoček je odvozen od názvu materiálu, z něhož jsou vyrobeny. Stejně jako řada jiných produktů i kontaktní čočky se vyvíjejí společně s rozvojem technologií a materiálů. Jak vlastně silikon-hydrogel mění kontaktní čočky k lepšímu? V tomto článku najdete nejen popis těchto čoček, ale i výhody, jaké vám mohou přinést.

Co vlastně silikon-hydrogelové kontaktní čočky jsou?

Výroba měkkých kontaktních čoček se stala realitou v 60. a 70. letech 20. století v souvislosti s formulací polymerů schopných vázat vodu. Jde o látky složené z velkých molekul tvořených opakujícími se segmenty (podobně jako vlak s mnoha vagóny). Tyto sloučeniny byly nazvány hydrofilní gely nebo krátce hydrogely.

Silikon-hydrogely jsou pak nejnovějším článkem ve vývoji materiálů, jejichž cílem je zvýšení propustnosti kyslíku (lepší pohodlí, delší doba nošení a uchování zdraví očí), smáčivosti (lepší pohodlí) a zlepšení klinických parametrů kontaktních čoček. Silikon má vyšší propustnost kyslíku než voda, což umožňuje průnik většího množství kyslíku čočkou bez ohledu na množství vody obsažené v čočce.

Typy silikon-hydrogelových čoček

V současné době se k výrobě kontaktních čoček používá řada typů silikon-hydrogelů (dokonce celé generace). Jsou známé pod technickými názvy jako galyfilcon, senofilcon, comfilcon a enfilcon.

Všechny kontaktní čočky, bez ohledu na materiál, jsou schváleny Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv USA (FDA) nebo doporučeny pro jisté druhy korekce zraku a nošení. Silikon-hydrogelové čočky obecně zvyšují pohodlí při nošení a umožňují prodloužení doby nošení. Promluvte si však vždy s očním lékařem o tom, které kontaktní čočky odpovídají vaší situaci.

Výhody silikon-hydrogelových čoček

Primární výhodou silikon-hydrogelových čoček je fakt, že umožňují současné zachování vysoké míry propustnosti kyslíku a smáčivosti. Tím se pro ně otevírá celá škála možností. K nim mimo jiné patří:

  • Dlouhodobé nošení (v jistých případech až šest nocí a dní nepřetržitě)
  • Nepřetržité nošení (v některých případech až třicet dní, než je nutné čočky vyměnit)
  • Zvýšené pohodlí a účinnost

Jak si vybrat silikon-hydrogelové čočky

Existuje mnoho různých druhů silikon-hydrogelových materiálů, používaných k výrobě kontaktních čoček, které slouží ke korekci specifických zrakových potíží a k různým typům nošení. Pokud se seznámíte s výhodami silikon-hydrogelových čoček, lépe se zorientujete v problému a po konzultaci s očním lékařem si budete schopni vybrat vhodné kontaktní čočky v závislosti na režimu nošení a výměny. Všechny čočky jsou schváleny nebo doporučeny FDA.

Nezapomeňte na to, že koupit prodyšné kontaktní čočky na internetu může být sice levnější, některé z nich však nemusí být schváleny nebo doporučeny úřadem FDA. Všechny kontaktní čočky by vám měl předepsat a aplikovat oční lékař.

Výroky zveřejněné v tomto článku nejsou míněny jako lékařské rady ani nenahrazují doporučení zdravotnických odborníků. Máte-li jakékoli konkrétní dotazy, informujte se u očního specialisty.

Další články