contact-lens-tips

Ať už jsou pro vás kontaktní čočky novinkou nebo je používáte již léta, následující tipy pro jejich aplikaci vám mohou pomoci vyvarovat se problémů, kterým museli čelit jiní uživatelé.

Zásobte se roztokem na kontaktní čočky

Nečekejte až do poslední chvíle, abyste pak zjistili, že vám roztok došel (pokud tedy nepoužíváte čočky jednorázové neboli „jednorázovky“). Takovým okamžikům můžete předejít tím, že budete mít připravenu dostatečnou zásobu roztoku.

Je to velmi důležité zejména z toho důvodu, že byste měli použít čerstvý roztok pokaždé, když se čoček dotknete. K čištění čoček nikdy nepoužívejte vodu z vodovodu. Může totiž obsahovat nečistoty a odolné infekční mikroorganismy.

Tipy pro nasazování a vyjímání kontaktních čoček

Před nasazováním nebo vyjímáním čoček si umyjte a osušte ruce.

Dotknete-li se čoček rukama, veškeré nečistoty na jejich povrchu se přenesou do očí. Před manipulací s kontaktními čočkami si umyjte ruce antibakteriálním mýdlem a pečlivě je osušte. Nepoužívejte mýdla na bázi oleje ani pleťového mléka, protože mohou čočky znečistit nebo na nich zanechat vrstvu oleje.

Při nasazování kontaktních čoček vždy začínejte u téhož oka

Pokaždé, když si nasazujete čočky, začněte u stejného oka. Bude pak méně pravděpodobné, že omylem čočky zaměníte - ano, stejně jako vaše boty se liší i vaše pravá a levá kontaktní čočka.

Umístěte kontaktní čočku do dlaně

Položte kontaktní čočku do dlaně jedné z rukou. Uchopíte-li čočku konečky prstů, zvýší se pravděpodobnost, že ji poškrábete nehty. Nehty mohou povrch čočky poškodit, a navíc jsou také zdrojem bakterií.

Pokud pociťujete bolest nebo nepohodlí, kontaktní čočky vyjměte

Pokud vás při nošení kontaktních čoček začnou bolet oči, budete cítit sucho a nepohodlí nebo vás jiní upozorní na to, že jsou vaše oči zarudlé, čočky si vyjměte. Bolest očí a pocit nepohodlí jsou často znakem, že něco není v pořádku. Pokud k tomu dochází opakovaně, poraďte se s očním lékařem o tom, zda jsou vaše čočky pro vás vhodné.

Noste s sebou brýle

Jestliže budete mít své brýle stále na dosah, zejména během dovolené, můžete dle potřeby nechat oči odpočinout. Kdykoli vás při nošení čoček začnou bolet oči nebo budete pociťovat nepohodlí, měli byste si čočky vyjmout; pokud budete mít po ruce brýle, bude to snadnější.

Vždy používejte sluneční brýle, a to i při nošení čoček s ochranným UV filtrem

Ani kontaktní čočky s ochranným UV filtrem neodfiltrují veškeré UV záření, které by mohlo poškodit váš zrak. Sluneční brýle s UV filtrem pomohou snížit námahu a možné poškození, kterým jsou vaše oči vystaveny. Pohovořte si s očním lékařem o druzích aktivit ve volné přírodě, kterým se věnujete, aby mohl lékař posoudit možné riziko a doporučit vám vhodné prostředky ochrany zraku.

Kupujte kontaktní čočky u legitimních zdrojů

Nakupujete čočky na internetu? Pak si ověřte firmu a její sídlo obchodní činnosti. Některé čočky prodávané na internetu nemusí být schváleny příslušnými orgány. Jak nekorekční čočky, tak kontaktní čočky na předpis –může předepisovat pouze oční lékař, který zajistí, aby vám čočky dobře „padly“, a postará se o zdraví vašeho zraku.

Nezapomeňte, že péčí o své kontaktní čočky se zároveň staráte o svůj zrak. O pořízení kontaktních čoček a péči o ně takovým způsobem, který zajistí zdraví vašich očí, se vždy poraďte s očním lékařem.

Výroky zveřejněné v tomto článku nejsou míněny jako lékařské rady ani nenahrazují doporučení zdravotnických odborníků. Máte-li jakékoli konkrétní dotazy, informujte se u očního specialisty.

Další články