contact-lens-exams

Vyšetření před aplikací kontaktních čoček umožní očnímu lékaři (stejně jako další vyšetření očí) důkladně posoudit zdraví vašich očí a kvalitu vašeho zraku. Pokud budete toto vyšetření podstupovat pravidelně - zhruba jednou za rok - umožníte tím očnímu lékaři zachytit již v počátku veškeré změny vidění, které by se později mohly rozvinout do závažnějších potíží.

Pokud používáte kontaktní čočky, je nesmírně důležité, aby čočky přesně odpovídaly potřebám vašich očí a charakteristikám vašeho zraku. V porovnání s komplexním vyšetřením zraku zahrnuje oční vyšetření před aplikací čoček také měření různých parametrů očí. A co vás v průběhu vyšetření čeká?

Běžné komplexní vyšetření zraku

Jestliže máte vynikající zrakovou ostrost (20/20) nebo používáte brýle či kontaktní čočky, měli byste pravidelně absolvovat vyšetření očí, aby zůstaly zdravé a kvalita zraku byla zachována. Takové vyšetření obvykle zahrnuje:

  • Vyšetření očí ke zjištění refrakčních vad a stanovení předpisu
  • Krycí test, jenž stanoví koordinaci očí
  • Vyšetření štěrbinovou lampou, která poskytuje očnímu lékaři zvětšený obraz různých struktur v očích a umožní mu tak posoudit, zda jsou vaše oči zdravé
  • Vyšetření očního tlaku foukáním vzduchu do očí ke zjištění případného glaukomu
  • Rozšiřování zorniček, díky němuž získá oční lékař lepší pohled na oční pozadí

Aplikace kontaktních čoček

Kontaktní čočky jsou zdravotnické prostředky. Proto při jejich koupi potřebujete předpis očního lékaře, který musí na základě vyšetření zraku před aplikací čoček stanovit typ čoček odpovídající vaší situaci.

Aplikace kontaktních čoček obvykle zahrnuje jak konzultaci, tak patřičná měření.

Oční lékař se vás zeptá na váš životní styl a osobní preference. Některé kontaktní čočky mohou například více vyhovovat sportovcům s aktivním životním stylem, jiné zase osobám, které často cestují a občas si musí kontaktní čočky nechat na očích i přes noc. Oční lékař bude také chtít vědět, zda preferujete barevné kontaktní čočky nebo čočky jednorázové.

Dále bude nutno získat několik rozměrů očí. Nejčastěji jde o zakřivení rohovky, průsvitné vrstvy na povrchu přední strany oka. V jistých případech je rovněž nutné zjistit rozměry zornice a duhovky. Trpíte-li  syndromem suchého oka, oční lékař může vyšetřit slzný film, aby vám předepsané čočky udržovaly oči dostatečně vlhké.

Mějte na paměti, že oční lékař je při udržování vašich očí a zraku v tom nejlepším stavu vaším spojencem. Pokud zaznamenáte jakékoli změny týkající se vašeho zraku nebo pokud je plánujete, nezapomeňte se poradit s očním specialistou.

Výroky zveřejněné v tomto článku nejsou míněny jako lékařské rady ani nenahrazují doporučení zdravotnických odborníků. Máte-li jakékoli konkrétní dotazy, informujte se u očního specialisty.

Další články