how-young-is-too-young

Děti by měly být dostatečně vyspělé, aby dokázaly používat kontaktní čočky způsobem, který by jim zajistil zdravé oči a kvalitní vidění. Věk, kdy na to jsou připraveny, se u každého dítěte liší. Rozhodně se poraďte s očním lékařem. My vám nabízíme několik úvah, které by vám mohly pomoci objasnit, zda může vaše dítě s nošením čoček začít.

Důležité otázky týkající se kontaktních čoček pro děti

Je vaše dítě zodpovědné? Vypracovává si domácí úlohy, aniž byste mu to připomínali? Dokáže udržovat svůj pokoj v čistotě a pořádku? Můžete se na dítě spolehnout, že bez připomínání nakrmí zvířátko, které chováte doma? Vaše dítě bude muset převzít zodpovědnost za pravidelnou a pozornou péči o své kontaktní čočky a starat se o jejich dobrý stav a svůj zrak.

Proč chce vaše dítě čočky nosit?

Jde o funkční problém - má tedy potíže s viděním? Nebo se spíše zaobírá myšlenkami na svůj vzhled? Pokud je příčinou druhá možnost, bylo by vhodné si s dítětem promluvit o tom, jaké jsou jeho pocity a zda nezažívá jistý tlak ze strany vrstevníků ve škole. Umožněte dítěti, aby o tom mluvilo opravdu otevřeně.

Co si o tom myslí oční lékař?

Zeptejte se svého očního lékaře na to, co si myslí o kontaktních čočkách pro vaše děti. Právě on má dostatek informací o zdraví jejich očí v minulosti i současné době. Může vám rovněž vysvětlit důležitá pro a proti a předvést vám, jak si čočky nasadit.

Upíří, barevné a jiné kuriózní kontaktní čočky

Pokud by vaše dítě chtělo nosit červené nebo modré kontaktní čočky, aby vypadalo „cool“, nebo speciální čočky jako doplněk k halloweenskému kostýmu, měli byste mít na paměti následující fakta:

  • Pokud chcete koupit čočky na internetu, mnohé z nich nejsou schváleny příslušnými orgány (například Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv USA).
  • Pořízení čoček bez předpisu očního lékaře a jeho pomoci může vést ke vzniku závažných infekcí a problémů se zrakem.
  • Nesprávně aplikované dekorativní a jiné kontaktní čočky mohou poškodit normální zrak a poškrábat rohovku.

Navštivte očního lékaře a vyhněte se levným kontaktním čočkám

Zrak vašeho dítěte je nenahraditelný. I když je nesmírně lákavé vypadat jako oblíbená kreslená postavička nebo příšerka z filmu, měli byste pro dobro dítěte zvážit všechna pro a proti. A to nejdůležitější na závěr - pokud uvažujete o kontaktních čočkách pro své dítě, poraďte se se svým optometristou.

Výroky zveřejněné v tomto článku nejsou míněny jako lékařské rady ani nenahrazují doporučení zdravotnických odborníků. Máte-li jakékoli konkrétní dotazy, informujte se u očního specialisty.

Další články