teens

Váš teenager chce kontaktní čočky... Není sám.

Někteří mladí lidé už mají dost silných brýlí a chtějí si užít svobody, kterou jim kontaktní čočky na předpis nabízejí. Jiní zase chtějí lépe vidět při sportování. Další se pak neradi ukazují v brýlích nebo touží vyzkoušet barevné či neobvyklé kontaktní čočky.

Proč byste se vy jako rodiče měli o kontaktní čočky pro teenagery zajímat? Důvodů je celá řada - a zde jsou některé z nich.

Kvíz dětské krátkozrakosti

Simulátor vidění

Pozor na halloweenské kontaktní čočky

Halloweenské nebo barevné kontaktní čočky mohou být zdrojem legrace, zvláště pro teenagery, kteří rádi dávají najevo svou osobitost. Pokud si váš syn nebo dcera chtějí koupit tyto nebo jiné neobvyklé kontaktní čočky na internetu, vězte, že některé z nich nemusí být schváleny příslušným orgánem (jako například Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv USA), pokud nebyly pořízeny u vhodného zdroje.

Kontaktní čočky jsou zdravotnické prostředky. Nošení kontaktních čoček, které nebyly předepsány odborníkem a správně aplikovány, může vést k poškození zraku dítěte. Promluvte si na toto téma s očním lékařem.

Zvažte pořízení jednorázových kontaktních čoček

Používání čistých kontaktních čoček je základním předpokladem uchování zdravých očí. Pomoci při tom mohou tzv. jednorázovky (jednorázové kontaktní čočky, které vždy večer vyhodíte).

  • Režim nošení je u jednorázových čoček snadno zapamatovatelný.
  • Velkou výhodou jsou tyto čočky při alergiích nebo je-li třeba zklidnit podrážděné oči.
  • Mohou teenagerům pozvednout sebevědomí, protože jim umožní dostát požadavkům nové zodpovědnosti.

Kontaktní čočky a sport - vítězná dvojice

Pokud se váš teenager věnuje sportu ve škole nebo sportovním klubu, kontaktní čočky mohou usnadnit život vám oběma.

  • Už žádné rozbité brýle! Nemusíte se tedy obávat zranění, která s nimi mohou souviset, ani nákladných oprav nebo pořizování náhradních brýlí.
  • Brýle klouzající na nose nebo spadlé na zem na tréninku nebo během hry jsou už věcí minulosti.
  • Kontaktní čočky pokrývají širší zorné pole a zlepšují tak periferní vidění.
  • Kontaktní čočky lze snadno doplnit ochrannými brýlemi.

Promluvte si na téma „Váš teenager a jeho první čočky“

Převzetí zodpovědnosti za čočky je velice důležité. Díky správné manipulaci s nimi zůstanou oči zdravé a kvalita zraku zachována. O následující tipy byste se měli se svým teenagerem rozhodně podělit:

Kontaktní čočky se nepůjčují

Sdílení kontaktních čoček podporuje vznik infekcí. Navíc je nutné pamatovat na to, že k zajištění ochrany zraku jsou nezbytné správně aplikované čočky na základě odpovídajícího předpisu lékaře.

S čočkami se musí opatrně!

Kontaktní čočky se mohou roztrhnout. Roztržené čočky za žádných okolností nenoste - mohlo by dojít k poškrábání oka.

Před nasazováním čoček si umyjte ruce

Oči jsou jedním z nejcitlivějších míst imunitního systému. Do očí snadno proniknou bakterie, které ulpěly na kontaktních čočkách.

Informujte svého syna nebo dceru o všech výhodách, které kontaktní čočky nabízejí, ale také o tom, že vyžadují zmiňovanou péči.

Výroky zveřejněné v tomto článku nejsou míněny jako lékařské rady ani nenahrazují doporučení zdravotnických odborníků. Máte-li jakékoli konkrétní dotazy, informujte se u očního specialisty.

Další články