Těhotenství ovlivňuje každou část těla, a to včetně Vašich očí. Hormony, změny metabolismu, zadržování tekutin a změny krevního oběhu – to vše má na váš zrak během těhotenství vliv.

Většina symptomů zhoršeného zraku souvisejících s těhotenstvím není závažná a odezní po narození dítěte nebo ukončení kojení. Ostatní oční potíže mohou však signalizovat vážnější problém, který vyžaduje okamžitou lékařskou pozornost.

Běžné oční stavy během těhotenství

Zadržujete vodu? To, jak dobře sedí vaše prsteny je dobrým ukazatelem. Zadržování vody může zvýšit tloušťku a zakřivení rohovky, čímž se nepatrně změní i vaše dioptrie.1 Vzhledem k tomu, že tato změna bývá obvykle dočasná a pravděpodobně sama od sebe během několika dní po porodu zmizí, není potřeba měnit předpis na vaše brýle či kontaktní čočky. 

Další častou stížností během těhotenství je suchost a podráždění očí způsobené změnou hormonů. Pokud vám suché a podrážděné oči brání v nošení kontaktních čoček, zeptejte se svého očního lékaře, jaké jiné možnosti jsou pro vás nejvhodnější.

Pokud máte již existující oční onemocnění, může těhotenství tento stav ještě více ovlivnit. Totéž platí pro systémová onemocnění. Pokud například trpíte cukrovkou, měla byste se objednat k očnímu lékaři ještě před otěhotněním a pak znovu na začátku těhotenství. Důležité je vyšetření diabetické retinopatie, která se během těhotenství často zhoršuje. Zeptejte se také svého očního lékaře, zda jsou vaše současné léky pro dítě bezpečné.

Kdy vyhledat pomoc

Některé příznaky mohou být známkou závažnější poruchy. Například vysoký krevní tlak nebo preeklampsie mohou způsobovat poruchy vidění. Pokud máte některý z následujících příznaků, spojte se se svým gynekologem či porodní asistentkou: 

- Nadměrné otoky

- Dvojité vidění

- Rozmazané vidění

- Citlivost na světlo

- Ztráta vidění

- Vidění plovoucích a blikajících světel

Udržování zdravých očí v těhotenství

Některé oční příznaky související s těhotenstvím lze zmírnit vhodnou stravou. Potraviny s vysokým obsahem omega-3 mastných kyselin (DHA a EFA) mohou pomoci zmírnit příznaky suchého oka a zároveň přispět ke zdravému vývoji mozku vašeho dítěte. Dobrým zdrojem těchto živin je vařený losos, vlašské ořechy a lněná semínka.

TIP: Příchodem miminka se mění náš životní styl. Péče o něj, společné radosti a dovádění… Vychutnat si vše bez starostí o nasazené brýle můžeme výběrem vhodných kontaktních čoček, které nám doporučí oční specialista a nejdříve nám je nechá vyzkoušet. Požádat ho můžeme o vyzkoušení některých z produktů od výrobce CooperVision®:  Naše produkty - kontaktní čočky | CooperVision Czech Republic

_________________________________________________

Nic v tomto příspěvku nelze považovat za lékařskou radu ani nemá nahradit doporučení odborného lékaře. S konkrétními dotazy se obraťte na svého očního lékaře.

 

Reference:

1. American Academy of Ophthalmology. Ocular Changes During Pregnancy. Available at https://www.aao.org/eyenet/article/ocular-changes-during-pregnancy

Další blog