farsightedness

Dalekozrakost, očními lékaři nazývaná hyperopie, je oční vada, při níž jsou pozorované blízké předměty rozostřené, předměty vzdálené však člověk vidí zcela jasně.

Problémem tedy může být sledování televize, čtení textu na billboardech u dálnice však obvykle bývá hračkou. To je dalekozrakost - předměty vidíme jasně, pokud jsou od nás vzdáleny. Dalekozrakost je opakem krátkozrakosti (o krátkozrakosti si můžete více přečíst zde).

Dalekozrakost nebo presbyopie? Pojďme se o nich něco dozvědět.

Pokud se domníváte, že trpíte příznaky dalekozrakosti, pojďme si to nejdříve objasnit. Problémem totiž může být vada, kterou optometristé nazývají presbyopie. Řada symptomů u obou vad je totožná (například rozostřené vidění při čtení textu v naší blízkosti a jasné vidění předmětů vzdálených).

Nejpodstatnějším rozdílem mezi presbyopií a dalekozrakostí je váš současný věk. Pokud je vám 40 let a více a právě jste zaznamenali, že máte obtíže se zaostřováním na drobný text (zejména za špatných světelných podmínek - třeba v restauraci), pravděpodobně trpíte presbyopií, nikoli dalekozrakostí.

Obě vady jsou poměrně běžné a lze je snadno korigovat, vyžadují pouze odlišný typ brýlí nebo kontaktních čoček. Promluvte si o tom s očním lékařem (zde si můžete přečíst více o presbyopii).

Co dalekozrakost způsobuje?

Příčin může být celá řada, nejpravděpodobnější je ale dědičnost.

Pokud trpíte dalekozrakostí, světlo procházející zornicemi nevytváří správné ohnisko na sítnici. Příčinou může být skutečnost, že oko je kratší než oko normální, a proto se obraz pozorovaného předmětu vytváří v malé vzdálenosti za sítnicí. Text v novinovém článku se vám tedy zdá rozmazaný, i když předměty od vás vzdálené vidíte dobře.

Jak dalekozrakost korigovat

Dá se dalekozrakost vyléčit? Žádná kouzelná pilulka sice neexistuje, k dispozici je však několik dalších možností.

Kontaktní čočky pro dalekozraké

Rozostřené vidění typické pro dalekozrakost korigují sférické kontaktní čočky. Zvažte všechny dostupné možnosti - jak často chcete čočky měnit nebo jak dlouho je v průběhu jednoho dne budete nosit. 

Dioptrické brýle

Další možností korekce dalekozrakosti jsou brýle. Na základě životního stylu se lidé často rozhodují mezi brýlemi a kontaktními čočkami. Promyslete si pozitiva i negativa obou variant.

Laserová operace očí

Dalekozrakost je možno korigovat i laserovou operací LASIK. Při ní oftalmolog používá ke změně tvaru rohovky laser. Zvažujete-li i tuto možnost, vezměte v úvahu i cenu zákroku - ne všechny pojišťovny jej hradí. Obraťte se tedy na zástupce své zdravotní pojišťovny a informujte se o detailech své smlouvy.

Ukázali jsme si, že dalekozrakost je velice běžná a lze ji snadno korigovat. Máte-li potíže při čtení drobného textu nebo je vaše vidění při pohledu na blízké předměty nebo osoby poněkud rozostřené, obraťte se na očního lékaře. Ten posoudí stav vašeho zraku a případné možnosti léčby.

Jedná se o bezbolestné vyšetření, které nezabere mnoho času.

Na rozdíl od krátkodobých onemocnění jako třeba nachlazení se dalekozrakosti nezbavíte, aniž byste podnikli nápravné kroky. Proč se tedy zbavovat možnosti dobře vidět?

Výroky zveřejněné v tomto článku nejsou míněny jako lékařské rady ani nenahrazují doporučení zdravotnických odborníků. Máte-li jakékoli konkrétní dotazy, informujte se u očního specialisty.

Další články