computer-vision

Technologický pokrok přináší neuvěřitelná nová řešení, ale i nové problémy. Internet a neustálá práce s počítačem nám umožňuje zpracovávat mnohem více informací a využívat větší počet nástrojů než kdy předtím.

To všechno ale znamená, že spoustu času trávíme před obrazovkami - u pracovních počítačů, doma u laptopů, se smartphony. Dlouhé hodiny před monitorem nám ale nepřináší mnoho dobrého.

Syndrom počítačového vidění

Skupina potíží se zrakem a očních vad, které souvisejí s nadměrným používáním počítače, je charakterizována jako syndrom počítačového vidění (Computer Vision Syndrome, CVS). Sledování monitoru počítače se od čtení tištěného textu liší a často nutí naše oči vyvíjet mnohem větší úsilí.

Zář obrazovky a odraz světla, nízký kontrast a chabá definice jsou příčinami toho, že bývá obtížné text přečíst. Způsob práce s monitorem počítače na pracovním stole a s digitálními „stránkami“ je naprosto odlišný od čtení a psaní textu na papír.  Tato dodatečná zátěž může vyvolávat nebo zhoršovat oční problémy.

Projevy syndromu počítačového vidění

Zrakové problémy způsobené používáním počítače nebo zhoršující se v jeho důsledku zahrnují mimo jiné:

  • Rozostřené vidění
  • Suché a podrážděné oči
  • Únavu očí
  • Bolesti hlavy

Až budete o těchto symptomech hovořit s očním lékařem, připravte se na to, že vás podrobí komplexnímu vyšetření zjišťujícímu jasnost vidění, zaostřování zraku, postavení očí a potíže s pohybem očí.

Léčba syndromu počítačového vidění

Různé zrakové obtíže související se syndromem počítačového vidění se léčí odstraněním stresu nahromaděného v důsledku nadměrného používání počítače. Léčba a prevence pomáhají chránit a zlepšovat váš zrak.

Jak si pomoci při léčbě a prevenci syndromu počítačového vidění

Najděte si tu správnou polohu. Naše oči se přirozeně dívají dopředu a dolů. Chcete-li tomuto požadavku vyhovět, umístěte obrazovku počítače tak, aby byl její střed několik centimetrů pod úrovní očí a vzdálený od nich 50 až 70 centimetrů.

Dbejte na vhodné osvětlení. Zajistěte si dostatek světla, monitor počítače a zdroj osvětlení ale umístěte tak, aby nedocházelo ke vzniku odlesků.

Používejte monitory s antireflexní úpravou. Antireflexní filtr, který lze umístit před monitor, může snížit vznik odlesků, pokud na umístění okolních zdrojů světla máte jen minimální nebo žádný vliv.

Dělejte si přestávky a často mrkejte. Abyste předešli únavě očí, nechejte každé dvě hodiny oči na 15 minut odpočinout, a každých 20 minut jim umožněte zaostřit do jiné vzdálenosti tím, že se rozhlédnete po místnosti. Mrkání udržuje oči vlhké a snižuje možnost vzniku syndromu suchého oka.

Mějte na paměti, že vaše oči vám poskytují neocenitelné služby. Nezapomínejte tedy na odpočinek a přispějte tak ke zdraví svého zraku. Jste-li na pochybách, poraďte se se svým očním lékařem.

Výroky zveřejněné v tomto článku nejsou míněny jako lékařské rady ani nenahrazují doporučení zdravotnických odborníků. Máte-li jakékoli konkrétní dotazy, informujte se u očního specialisty.

Další články