allergies

Jaro je tady!

Vylétají první včely a jarní květiny se pyšní v celé své kráse. A pro mnohé z nás znovu začíná období sezónních alergií a pálících, svědících a zarudlých očí.

Jestliže tento scénář už znáte zpaměti, nejste sami. Oční alergie jsou velice běžnou záležitostí.

Jak ale můžete očím od symptomů alergií ulevit? Způsobů je mnoho.

Slzící a zarudlé oči, svědění... už zase!

Příznaky očních alergií se mohou objevit v kteroukoli roční dobu. Jejich výskyt závisí na místě, kde žijete, a typu alergie - sezónní nás obvykle trápí polovinu roku, celoroční nás provází po celý rok.

Oční alergii vyvolává celá řada vnějších faktorů. Sezónní alergie jsou způsobovány alergeny přenášenými vzduchem ve venkovním prostředí, jako je pyl, ambrózie, trávy atd. Původci celoročních alergií patří do jiné skupiny - jde o srst a šupinky pokožky domácích zvířat, roztoče a jiné.

Důležitá poznámka: pokud vás svědí oči nebo trpíte jinými symptomy alergie, měli byste navštívit lékaře, který stanoví odbornou diagnózu. Mohlo by se totiž jednat o jinou chorobu s příznaky podobnými alergii, například ječné zrno, což je zduřelá žlázka na očním víčku, nebo dokonce zánět spojivek, vysoce nakažlivou infekční nemoc (více si můžete přečíst zde).

Léčba očních alergií

Vedle léků na lékařský předpis můžete při léčbě alergií využít i řadu běžných domácích opatření, která vám mohou přinést částečnou úlevu.

Začněte tím, že se budete vyhýbat příčině alergie (pokud je to možné). Může se to zdát zjevné, ale i trocha plánování se vám později vrátí - nebude vás trápit neustálé kýchání, protože jste se vyhnuli kontaktu s alergeny.

Trpíte-li sezónní alergií, vyhýbejte se činnostem ve volné přírodě během jarních a letních větrných dnů. Jarní přeháňka umí udělat s pylem divy; vyhraďte si tedy čas na zahradnické práce na den po dešti.

Měli byste zvážit i zouvání se a nechávání bot venku přede dveřmi, abyste neroznesli pyl po celé domácnosti.

Další tipy pro alergiky - a bez obsahu antihistaminik!

Věšení prádla venku je jistě velmi prospěšné pro životní prostředí (i váš účet za elektřinu), pokud je však obsah pylu v ovzduší vysoký, možná by nebylo od věci použít elektrickou sušičku. Jinak riskujete, že celou noc strávíte kýcháním a se slzícíma očima, protože na ložním prádle se zachytily alergeny. 

Snažte se netřít si svědící oči rukama. Průběh oční alergie to může ještě zhoršit.

Odstranit pyl a jiné potenciální iritanty můžete i tím, že si budete oplachovat obličej a přitom se vyhnete oblasti kolem očí. Nejdříve si umyjte ruce mýdlem, opláchněte je a pak teprve si omyjte obličej. Mýdlo může také oči dráždit.

Každý jsme jiný. V tomto případě je důležité, abyste se o vhodném způsobu léčby alergie poradili s lékařem.

Kontaktní čočky a alergie

Pokud používáte kontaktní čočky a zároveň trpíte alergií, už jste asi zažili dny, kdy byste nejraději zůstali po celé hodiny ve sprše. Velmi dobře tomu rozumíme! Předtím, než se omluvíte z práce nebo ze školy, ale zkuste zvážit následující kroky, které by vám mohly pomoci k úlevě od svědění a zarudlých očí.

Čočky dobře čistěte a dodržujte režim nošení doporučený výrobcem. Toto je velice důležitý krok - snažte se na něj nezapomínat! Napište si lísteček. Nastavte si upomínání ve formě e-mailu nebo textové zprávy.

Mějte neustále po ruce zvlhčující kapky. Hodí se vždycky, ve dnech s vysokou koncentrací pylu v ovzduší jsou ale naprostou nutností.

Je-li to možné, zvažte přechod na jednorázové denní kontaktní čočky namísto čoček dvoutýdenních či měsíčních. Tak lze snížit množství alergenních znečišťujících látek, které přijdou do kontaktu s očima.

Trpět oční alergií není žádná legrace. Můžeme ale podniknout jistá opatření, která nám život s alergií usnadní. O tom, která z nich nejlépe odpovídají vaší situaci, se při své příští návštěvě poraďte s očním lékařem nebo rodinným lékařem.

Výroky zveřejněné v tomto článku nejsou míněny jako lékařské rady ani nenahrazují doporučení zdravotnických odborníků. Máte-li jakékoli konkrétní dotazy, informujte se u očního specialisty.

Další články