swimming-with-contacts

Chcete si jít zaplavat a nechce se vám vyjímat kontaktní čočky? Raději na to zapomeňte.

Jak Americká optometrická asociace, tak Úřad pro kontrolu potravin a léčiv USA doporučují, abyste se vodě vyhýbali, pokud máte čočky na očích. Vodou jsou myšleny rybníky, moře, plavecké bazény, horké koupele a dokonce i sprcha.

Proč? Ve vodě se totiž skrývá řada nebezpečí, která mohou ohrozit váš zrak. Na čočkách se mohou zachytit některé z mikroorganismů, jež mohou způsobit velké potíže.

K hrozbám tohoto druhu patří i akantamébová keratitida. Organismy rodu Acanthamoeba (akantaméba) jsou všudypřítomní mikroskopičtí živočichové, žijící v půdě a jezerní vodě. Výraz keratitida označuje zánět rohovky.

Podle AOA dochází k akantamébovým infekcím jen zřídka. Když vás však tento drobný organismus napadne, následky mohou být nesmírně závažné a dokonce mohou ohrozit váš zrak.*

AOA popisuje symptomy této infekce následovně:

  • Infekce očí doprovázená bolestí a zarudnutím
  • Rozostřené vidění, pocit přítomnosti cizího tělesa v oku a zvýšená citlivost na světlo
  • Nezvykle dlouhá období zarudnutí a podráždění očí (dokonce i po vyjmutí kontaktních čoček)

Organismy jako akantaméba se obvykle z očí vyplaví - pokud nenosíte kontaktní čočky. I v takovém případě by vás však potenciálně mohly nakazit.

Pro oplachování nebo uložení čoček nepoužívejte vodu z vodovodu

Čištění a dezinfekce kontaktních čoček, které si vyjmeme a opět nasadíme, s použitím odpovídajících prostředků předepsaných očním lékařem má své důvody - zbavíme se tak škodlivých organismů a upevníme zdraví svého zraku.

Nejlepších výsledků dosáhneme, uplatníme-li tzv. metodu „otřít a opláchnout“, a to i v případě, kdy používáme čisticí roztok, u něhož otírání čoček teoreticky není nutné.

Jednorázové jednodenní kontaktní čočky mohou také riziko očních infekcí snižovat. Jejich používání ale vznik infekce nevylučuje stoprocentně. Rozhodně jsou však užitečné v mnoha dalších směrech - nemusíte například čočky denně čistit a každý den si můžete nasadit nový pár.

Při nošení a čištění kontaktních čoček se vždy řiďte doporučením očního lékaře. Nesnažte se ušetřit pár haléřů tím, že do lahvičky se zbývajícím čisticím roztokem dolejete roztok nový.

AOA doporučuje výměnu pouzdra na kontaktní čočky každé tři měsíce nebo i dříve. Neskladujte pouzdro v blízkosti toalety a v době mezi čištěním jej nechejte otevřené vyschnout.

Při používání kontaktních čoček je důležité dodržovat zásady správné hygieny. 

Požádejte očního lékaře o informace o péči o kontaktní čočky

Úkolem optometristy není pouze předepsat vám nové kontaktní čočky.

Pokud nerozumíte některým informacím, které vám poskytl oční specialista, neváhejte se ho zeptat (nejen) na to, jakými pravidly se při nošení čoček řídit. Pokud vás kdykoli začnou bolet oči, obraťte se bez prodlení na zdravotnické odborníky, ať už nosíte čočky či nikoli.

Oči máte jenom dvě. Věnujte jim tedy patřičnou péči.

Výroky zveřejněné v tomto článku nejsou míněny jako lékařské rady ani nenahrazují doporučení zdravotnických odborníků. Máte-li jakékoli konkrétní dotazy, informujte se u očního specialisty.

* Americká optometrická asociace

Další články