fusarium

Houbové plísně rodu Fusarium lze najít téměř všude - na rostlinách, ve vzduchu, v půdě. Jak je zmíněno výše, jde o houbové organismy, nazývané také plísně.

Podle zdrojů z Národní lékařské knihovny a Národního ústavu zdraví USA „mohou jedinci rodu Fusarium... vyvolat lokalizované, fokálně invazivní nebo diseminované onemocnění. Patogen obecně napadá imunokompromitované jedince; u osob imunokompetentních dochází k infekci jen ve výjimečných případech.“*

Infekce vyvolané plísní Fusarium jsou vzácné. Pokud se však objeví, obvykle je to u lidí s oslabeným imunitním systémem.

Podle zprávy Americké mikrobiologické společnosti není prognóza dobrá u osob s velmi chabým imunitním systémem a vysokým stupněm napadení plísněmi rodu Fusarium. *

Jak se chránit před onemocněními vyvolanými plísní rodu Fusarium

Americká mikrobiologická společnost podotýká: „K dispozici je velmi málo informací týkajících se možné obrany hostitele proti plísním rodu Fusarium. Invazivní fusarióza se v řadě projevů podobá invazivní aspergilóze a dalším invazivním plísňovým infekcím.“

V zásadě lze říci, že podstatnou roli při obraně před jakýkoli druhem plísňové infekce hraje imunitní systém našeho těla.*

Co je fusariová keratitida?

Pokud infekce plísněmi rodu Fusarium napadne oči, hovoříme pak o fusariové keratitidě. Keratitida, definovaná Střediskem pro kontrolu a prevenci onemocnění (CDC), je zánět rohovky, tedy průsvitného obalu pokrývajícího oči.

Plísňovou keratitidou se lze nakazit několika způsoby. Na základě vysvětlení CDC k nim patří:

  • Poranění oka, zejména pokud k němu došlo působením částí rostlin, jako jsou trny nebo větvičky.
  • Dlouhodobé onemocnění očí
  • Oslabený imunitní systém (jak bylo uvedeno výše)
  • Používání kontaktních čoček bez dodržování odpovídajícího režimu čištění

Možné příčiny a symptomy fusariové keratitidy

I když je toto onemocnění vzácné, může se vyskytnout u osob, které při používání čoček nedodržují správnou hygienu. Aby k tomu nedošlo, uživatelé čoček by měli za všech okolností:

  • Dodržovat pravidla péče o čočky a režim výměny doporučený očním lékařem
  • Důkladně si před manipulací s čočkami umýt ruce neparfémovaným mýdlem a osušit je ručníkem, z něhož se neuvolňují vlákna
  • Pouzdro na kontaktní čočky vyměnit přinejmenším jednou za tři měsíce
  • Pokud vás začnou oči bolet, jsou zarudlé a nadměrně slzí a zvýší se vaše citlivost na světlo, obraťte se bez prodlení na očního specialistu.

Pokud není fusariová keratitida léčena, může vést až ke ztrátě zraku nebo úplné slepotě. Nepokoušejte osud a při péči o kontaktní čočky a oční hygieně důsledně dodržujte pokyny očního specialisty.

Fusariovou keratitidu lze úspěšně léčit, pokud byla podchycena včas. K léčbě se používají místně aplikované protiplísňové přípravky nebo, je-li to nutné, chirurgický zákrok.

Důkladnou dezinfekcí kontaktních čoček snížíte riziko onemocnění fusariovou keratitidou

V otázce péče o kontaktní čočky je velmi důležité dodržovat pokyny očního lékaře. Kromě toho můžete snížit riziko infekce fusariovou keratitidou dodržováním následujících doporučení:

  • Když čočky čistíte, vždy je otřete a opláchněte, i když používáte roztok na čištění, kde otírání teoreticky není potřeba
  • Při čištění čoček nepoužívejte vodu z vodovodu ani na čočky neplivejte; užívejte výhradně doporučený dezinfekční roztok a řiďte se pokyny uvedenými na lahvičce
  • Pokud vás začnou oči bolet nebo zarudnou, čočky si neprodleně vyjměte a kontaktujte očního lékaře

Jak bylo řečeno, případy fusariové keratitidy jsou vzácné, přece se ale objevují.

Při návštěvě očního lékaře tedy pozorně poslouchejte a snažte se porozumět jeho radám, které vám poskytuje ohledně péče o kontaktní čočky a jejich čištění. Pravidla péče o kontaktní čočky mají své důvody. Dodržujte je - nemalou měrou tak přispějete k ochraně svého zraku.

Výroky zveřejněné v tomto článku nejsou míněny jako lékařské rady ani nenahrazují doporučení zdravotnických odborníků. Máte-li jakékoli konkrétní dotazy, informujte se u očního specialisty.

Další články