vitamins-for-vision

Které potraviny pomáhají našemu zraku? Mnoho z nás se snaží jíst tak, abychom zhubli a zlepšili svou kondici; náš zrak je ale také velmi důležitý. Znamená to, že jedna mrkev denně zajistí, že nebudete muset po nějaký čas navštívit svého optometristu?

Pokusme se oddělit skutečnost od mýtů a dostat se k jádru informací o vitamínech důležitých pro zrak.

Mrkev - pastva pro oči?

Už jste jistě slyšeli, že pojídání mrkve zlepšuje náš zrak. Nejde ale jen o pohádku, kterou rodiče vyprávějí svým dětem, aby je přiměli sníst více zeleniny? Ne tak docela. Vypadá to, že maminka a tatínek měli pravdu... z větší části.

Vitamín A a dobrý zrak jsou nerozlučnými přáteli. Velké množství beta karotenu a vitamínu A, které zlepšují zdraví očí a jsou vynikajícím zdrojem vitamínů chránících nás před makulární degenerací a kataraktou, je obsaženo právě v mrkvi.

Ta je bohatá i na látku zvanou rodopsin. Jde o tzv. purpurový pigment, díky němuž vidíme lépe ve špatných světelných podmínkách. Při jeho nedostatku bychom v noci neviděli příliš dobře, a to ani za bezoblačného nebe a při jasném úplňku.

Nabízí se tedy otázka: zaručí nám křoupání mrkve ráno, v poledne i večer vynikající zrakové schopnosti, jež jsou typické třeba pro sovu za těch nejčernějších nocí? Bohužel ne. Mrkev sice obsahuje mnoho vitamínů prospěšných vašim očím, superhrdinu z vás ale neudělá (pokud jí však budete jíst příliš mnoho, může se stát, že se vaše pokožka zbarví mírně do oranžova).

Pro zajímavost - mýtus o mrkvi a dobrém zraku byl počat během druhé světové války. Většina potravin byla tehdy těžko dostupná - nikoli však mrkev. Britské Královské letectvo přičítalo mrkvi zvýšenou schopnost zahlédnout nepřítele ve tmě. Tato fáma se začala rychle šířit a motivovala lidi ke konzumaci většího množství mrkve. Setkáváme se s ní dodnes, a jak jsme viděli, něco pravdy na ní přece jen je (vedle trochy nadsázky).

Když už teď víte vše o mrkvi a jejím účinku na zrak, možná se ptáte, které další vitamíny jsou pro naše oči prospěšné.

Další vitamíny důležité pro dobrý zrak

Pokud jste jako většina lidí, určitě si říkáte: „A opravdu ty vitamíny zlepšují zrak?“ V textu o vitamínu A a mrkvi jsme došli k závěru, že odpověď na tuto otázku zní ano, i když jen do jisté míry. Můžete užívat vitamíny předcházející ztrátě zraku, žádný z nich vám však nezaručí zázračné výsledky.

Dostatek vitamínů je důležitý v každém věku, zvláště pak těch obsažených ve stravě v jejich přirozené podobě. Vitamíny zastávají řadu funkcí a přínos jejich užívání je zřejmý. Abyste si mohli udělat lepší obrázek, uvádíme seznam vitamínů, čím jsou pro zrak prospěšné a v kterých potravinách jsou v hojné míře obsaženy.

Vitamín C pro vaše oči

Vitamín C lze nazvat centrálou zdraví. Najdete ho v ovoci, jako jsou pomeranče, kiwi a jahody, nebo zelenině, jako je brokolice, papriky nebo listová hořčice (brukev sítinovitá). Nejenže je zdrojem antioxidantů, pomáhá také zpomalit rozvoj katarakty a dodává očím vitamíny potřebné pro prevenci makulární degenerace.

Vitamín E - záruka zdravých očí

Různé vědecké studie uvádějí, že vitamín E může sloužit buď jako vynikající antioxidant nebo také jako prevence katarakty a makulární degenerace. Tento vitamín je obsažen v oříšcích (mandlích, burských a piniových oříšcích), ale i v sušených meruňkách a slunečnicových semínkách.

Lutein pro stárnoucí zrak

Lutein je látka, jež se vyskytuje v kapustě, špenátu nebo listech vodnice (brukev řepák vodnice). Je rovněž součástí sítnice, a tedy pro zdravý zrak velice důležitá. Přísun karotenoidů jako lutein nebo zeaxantin vám zaručí i dostatek antioxidantů a může vám pomoci v boji proti zrakovým problémům podmíněným věkem, například kataraktě a makulární degeneraci.

Jak je z tohoto článku patrné, konzumace vitamínů podporujících zdravý zrak je výborným způsobem prevence zrakových potíží přicházejících v pozdějších letech života. Uplatňování proaktivního přístupu ke zdraví se tedy vyplácí v každém věku. Řada odborníků doporučuje: „Dopřejte si ovoce a zeleninu různých barev!“ Jsou totiž přirozeným zdrojem vitamínů, které vaše oči potřebují - a chutnají přinejmenším stejně dobře!

Výroky zveřejněné v tomto článku nejsou míněny jako lékařské rady ani nenahrazují doporučení zdravotnických odborníků. Máte-li jakékoli konkrétní dotazy, informujte se u očního specialisty.

Další články