blocked-tear-ducts

Jistě jste už viděli naříkající dítě - nebo alespoň nejnovější hollywoodský slaďák. Pak jste si asi také všimli, že někdy nám slzy stékají po tváři dolů.

Existují ale také slzné kanálky (nazývané rovněž nazolakrimální duktus nebo slzné cesty), z nichž slzy vytékají do nosu. Proto vám, lidově řečeno, „teče z nosu“, když pláčete nebo vám slzí oči při alergické reakci.

Problém vzniká, když se tyto kanálky ucpou. Podívejme se na příčiny zablokování slzných kanálků, k čemu v jeho průběhu vlastně dochází a jak je možné tento stav léčit.

Co vede k ucpání slzných kanálků?

Příčin může být celá řada.

Vrozené ucpání slzných cest. Na svět přichází s touto vadou až jedna pětina dětí. Příčinou může být nedostatečný vývoj nebo anatomická abnormalita kanálků či problémy ve vývoji struktury obličeje a lebky.

Zužování kanálků s rostoucím věkem. S rostoucím věkem se zužují otvory slzných cest a zvyšuje se pravděpodobnost vzniku překážky v kanálku.

Infekce a zánět. Slzné cesty se mohou ucpat v důsledku infekcí a zánětu v kanálcích, uších a nosu. I samotné ucpání slzného kanálku pak může následně vést ke vzniku infekce a zánětu.

Poranění a úrazy obličeje. Veškerá zranění, postihující slzné kanálky nebo kosti, které je obklopují, mohou vést k ucpání kanálků.

Nádory, cysty a kamínky. Zablokování slzných kanálků mohou způsobit i rakovinné a jiné nádory.

Z uvedených příkladů je patrné, že ucpání slzných kanálků je doprovázeno řadou symptomů, vždy je ale také znamením jistých skrytých příčin. Trpíte-li zrakovými potížemi, vždy se poraďte s očním lékařem. Tak si zajistíte okamžitou péči a řešení problému.

Příznaky zablokovaných slzných cest

Ucpané slzné kanálky nebo infekci vzniklou na základě jejich zablokování může doprovázet řada symptomů. Mezi ně patří:

  • Slzení očí a nadměrná produkce slz
  • Opakující se záněty a infekce (infekce mohou být jak příčinou, tak následkem ucpání slzného kanálku)
  • Sekrece a hromadění hlenu
  • Bolest a otok vnitřních koutků očí
  • Rozostřené vidění
  • Krvavé slzy

Oční lékař posoudí, zda se vaše slzné kanálky správně vyprazdňují, a po poradě s vámi stanoví vhodnou léčbu.

Léčba zablokovaných slzných kanálků

Nejvhodnější způsob léčby se vždy odvíjí od příčin zablokování. Oční lékaři doporučují vyzkoušet nejdříve tu nejméně invazivní metodu. Společně s vámi vyhodnotí, která z možností je pro vás nejlepší a zda bude nutné pokusit se případně o jiný způsob léčby.

Níže jsou uvedeny některé běžné formy léčby zablokovaných slzných cest.

Zablokované slzné kanálky u dětí

U mnoha dětí se zablokování slzných kanálků uvolní samovolně během prvního roku života. V některých případech je ale nutná léčba. První metodou ošetření ucpaných slzných kanálků u dětí je dilatace (opatrné rozšíření kanálků), intubace a průplach slzných cest. Pokud tato opatření nezabírají, lékaři v jistých případech zavádějí do slzných cest nafukovací balónky, aby je mohli poněkud rozšířit.

Zablokované slzné kanálky u dospělých

Ucpané slzné cesty u dospělých jsou obvykle projevem zužování kanálků nebo jiných problémů, které nevymizí samovolně. Prvními opatřeními léčby jsou - jako u dětí - dilatace, intubace a průplach slzných cest.

U případů, kde nedošlo k vyřešení obtíží méně invazivní cestou, se volí chirurgický zákrok - zavedení stentu a intubace. Do slzných kanálků se zavede miniaturní trubička, která udržuje kanálek otevřený.

Pokud trpíte symptomy oční choroby nebo máte jiné problémy, vždy se poraďte s očním lékařem. Jeho úkolem je nejen pravidelně kontrolovat váš zrak a zajistit prevenci zrakových potíží, ale i posoudit problémy, k nimž dojde v období mezi prohlídkami, a zvolit po dohodě s vámi nejlepší možné řešení.

Výroky zveřejněné v tomto článku nejsou míněny jako lékařské rady ani nenahrazují doporučení zdravotnických odborníků. Máte-li jakékoli konkrétní dotazy, informujte se u očního specialisty.

Další články