pink-eye

Zánět spojivek nebo také konjunktivitida vám může pořádně nahnat strach, zvláště když se jím nakazíte poprvé. Oči vás nejspíš budou nepříjemně svědit, budou zarudlé a pokryté jakousi krustou a jejich celkový vzhled nebude zrovna líbezný.

Rohovka (tenká blanka pokrývající bílou část oka kolem zornice) se zabarví do krvava nebo celá zrůžoví (i proto se nemoc v angličtině označuje jako „růžové oko“). Budete tedy po jistou dobu vypadat jako upír - tím se ale nenechte příliš znepokojovat. Zánět spojivek obvykle asi po týdnu odezní.

Co byste ještě měli o léčbě zánětu spojivek vědět? Jaké informace jsou pro vás důležité? Čtěte dále!

Cashback - Moje první čočky

Je zánět spojivek nakažlivý?

Na sociálních sítích se často objevují komentáře teenagerů i dětí, kteří se ptají: „Jak dostaneš zánět spojivek?“ Odpověď: zánětem spojivek se dá onemocnět snadno - vlastně velice snadno. Infekce se přenáší kašláním, kýcháním nebo dotekem, a ve správných podmínkách se šíří nesmírně rychle.

Takže - je zánět spojivek nakažlivý? Jistě!

Nemoc je velice častá u dětí školního věku a extrémně nakažlivá. Znamená to tedy, že během prvních dvou dní po vypuknutí infekce byste se měli co nejvíce vyhýbat kontaktu s jinými lidmi. Omezit šíření onemocnění můžete tím, že si budete zakrývat ústa a často si mýt ruce horkou vodou a mýdlem.

Pokud vy nebo vaše dítě onemocníte zánětem spojivek, snažte se omezit kontakt s ostatními v co největší možné míře. V prvních 36–48 hodinách po nákaze byste tedy neměli chodit do práce nebo do školy, protože toto je obecně délka infekčního období bakteriálního zánětu spojivek.

Požádejte lékaře o další informace, zejména tehdy, pokud onemocnění přetrvává po dobu delší než pět dní.

Co je zánět spojivek?

Chceme-li na tuto otázku odpovědět přesněji, jde o zánět spojivky, průsvitné membrány pokrývající oko.

Zánět spojivek může být vyvolán buď bakteriální, nebo virovou infekcí. Rozlišit tyto druhy však nebývá vždy lehké. U bakteriálního zánětu spojivek se obvykle přes noc vytváří výraznější krusta; ta vzniká ze sekretu vylučovaného okem. Virový zánět spojivek zpravidla postihuje jen jedno oko, zatímco bakteriální forma zasahuje oči obě. 

Bakteriální zánět spojivek lze léčit pomocí antibiotik, virová forma se obvykle musí nechat odeznít. Znovu však zdůrazňujeme - pokud se ani po pěti dnech nedostaví žádné zlepšení, navštivte lékaře.

Ke sférickým čočkám medivue® premier nyní zdarma jednodenní zkušební čočky medivue® clear 1 day.

Léčba zánětu spojivek

Již bylo řečeno, že toto onemocnění většinou samo odezní po několika dnech. Chcete-li se bakteriálního zánětu spojivek zbavit rychleji, ve většině supermarketů a drogerií si můžete bez lékařského předpisu zakoupit antibiotické kapky pro léčbu zánětu spojivek.

Z domácích způsobů léčby můžete vyzkoušet teplé obklady na oči. Díky nim lze dosáhnout jisté úlevy. Pomůže i dostatek odpočinku a relaxace.  Snažte se nesledovat televizi a rozhodně neukládejte své obklady společně s mycími žínkami. Tím by se infekce rozšířila i na další členy rodiny - a to velmi rychle.

Jak si asi umíte představit, celá rodina postižená zánětem spojivek by rozhodně nebyla žádná legrace. Jakmile zjistíte příznaky infekce, postupujte podle obecných doporučení uvedených výše, a pokud nemoc přetrvává, objednejte se u lékaře. Pak už by vám nemělo na cestě k uzdravení z této nepříjemné, ale většinou neškodné choroby nic bránit.  

Výroky zveřejněné v tomto článku nejsou míněny jako lékařské rady ani nenahrazují doporučení zdravotnických odborníků. Máte-li jakékoli konkrétní dotazy, informujte se u očního specialisty.

Další články