bifocal-contacts

Bifokální kontaktní čočky jsou konstruovány tak, aby řešily potíže se zaostřováním, které doprovázejí presbyopii. Tvoří je zóny o různých dioptrických hodnotách.

Presbyopie je zrakový problém, který postihuje každého ve věku mezi 40 a 45 lety. V tomto období vaše oči ztrácejí schopnost zaostřovat na drobný text, který máte přímo před sebou, například noviny, jídelní lístek nebo knihu.

Bifokální oční pomůcky vám v takovém případě čtení usnadní. Jak však uvidíte, nemusí se jednat jen o bifokální brýle. Abyste měli dostatek informací, v tomto článku vám bifokální čočky představíme. Upozorníme vás i na fakta, která byste měli zvážit, pokud o koupi bifokálních čoček přemýšlíte.

Co vlastně bifokální kontaktní čočky jsou?

Každá bifokální čočka je vybavena dvěma zónami o různých dioptrických hodnotách. Jedna z těchto zón je určena pro čtení na blízko, druhá pak pro normální vidění na dálku. Tato duální optická mohutnost pomáhá lidem trpícím presbyopií. Ti v souvislosti s věkem podmíněnými změnami očí jen s obtížemi zaostřují na předměty v malé vzdálenosti.

Jaký je rozdíl mezi bifokálními a multifokálními čočkami?

Bifokální čočky mají zřetelnou hranici mezi zónou pro vidění na blízko a zónou pro vidění na dálku. Jednotlivé zóny pohledu pak střídáte podobně, jak byste činili u bifokálních brýlí. U multifokálních čoček je přechod mezi zónami na dálku a na blízko postupný.

Typy bifokálních čoček

Existují dva typy designu bifokálních kontaktních čoček. První typ připomíná bifokální brýle, u nichž jsou také odlišné dioptrické zóny znatelně odděleny. Tyto čočky jsou známé pod názvem segmentované bifokální čočky nebo také čočky s alternativním neboli translačním designem. Zóna pro korekci zraku na blízko je obvykle ve spodní části čočky, zóna korekce zraku na dálku (normální vidění) ve zbývající části čočky.

Druhý typ bifokálních čoček se vyznačuje koncentrickým designem. Ve středu čočky je umístěna zóna pro normální vidění, tu pak obklopuje kruh s adicí pro vidění na blízko. Takové čočky nazýváme koncentrické nebo simultánní bifokální čočky.

Bifokální čočky se vyrábí jako měkké i tvrdé plynopropustné (rigid gas permeable, RGP) čočky.

Jak si bifokální kontaktní čočky vybrat?

Rozhodujete-li se právě, zda jsou bifokální čočky pro vás vhodné, inspirovat by vás mohly následující skutečnosti:

Výhody bifokálních čoček

  • Výhodou bifokálních čoček je, že:
  • Už nepotřebujete brýle na čtení.
  • Zraková ostrost je vysoká jak u vidění na blízko, tak u vidění na dálku.
  • Jsou podobné bifokálním brýlím. Doba přivykání těmto čočkám může být kratší.

Nevýhody bifokálních čoček

  • Používání bifokálních čoček může být někdy náročné, protože:
  • Musíte se naučit, jak jedny čočky používat na vidění do dálky i na blízko.
  • Někdy mohou ovlivnit kvalitu prostorového vidění.
  • Mohou způsobit zvýšenou únavu očí, zejména používáte-li segmentované bifokální čočky (se zónou na čtení ve spodní části čočky) pro dlouhodobou práci u počítače.

Alternativy bifokálních kontaktních čoček

Pokud se vám zdá, že bifokální čočky nejsou pro vás to pravé, nebo pokud jste je vyzkoušeli a společně s očním lékařem jste došli k závěru, že pro vás nejsou vhodné, můžete si vybrat z řady alternativ.

K nechirurgickým možnostem patří:

  • Normální kontaktní čočky pro vidění na dálku kombinované s brýlemi na čtení
  • Čočky využívající techniku monovize
  • Multifokální kontaktní čočky

Mějte při tom na paměti, že pořízení kontaktních čoček nebo změnu typu čoček je třeba prodiskutovat s očním lékařem. Správný předpis a aplikace čoček je pro zdraví vašich očí, vaše pohodlí a kvalitní zrak zcela zásadní.

Výroky zveřejněné v tomto článku nejsou míněny jako lékařské rady ani nenahrazují doporučení zdravotnických odborníků. Máte-li jakékoli konkrétní dotazy, informujte se u očního specialisty.

Další články