Miliony lidí na celém světě nosí kontaktní čočky. Pouhým pohledem na ně to ale nezjistíte. Pokud toho o kontaktních čočkách mnoho nevíte, rádi vám tyto neviditelné, ale velmi často používané malé pomocníky představíme.
Co je kontaktní čočka?
Kontaktní čočka je tenká, mírně zakřivená čočka, kterou je třeba umístit na slzný film pokrývající povrch oka. Čočka sama o sobě je přirozeně průhledná, ve výrobě se však často zbarvuje velice jemným odstínem, který uživateli usnadňuje manipulaci s ní. Současné kontaktní čočky jsou buď tvrdé, nebo měkké. Většina lidí používá druhou uvedenou variantu, není to ale tak dávno, kdy se čočky vyráběly foukáním skla!
Stručná historie kontaktních čoček
Mohlo by se zdát, že kontaktní čočky jsou moderním výdobytkem péče o zrak. Ve skutečnosti se ale mohou pyšnit dlouhou a slavnou historií, u jejíhož zrodu nestál nikdo menší než Leonardo da Vinci a René Descartes. Teprve na konci 19. století však jistý německý sklář vyrobil čočku, skrze niž bylo možno se dívat a jejíž nošení bylo snesitelné. O něco později pak nejmenovaný německý oftalmolog připravil a aplikoval první kontaktní čočku, již mohl její uživatel nosit po dobu několika hodin.
Druhy kontaktních čoček
Většina lidí stále běžně používá kontaktní čočky ke korekci zrakových vad. Existují ale také čočky čistě kosmetické a čočky, které jsou spíše kuriozitou. Barevné kontaktní čočky zvýrazňují nebo úplně změní barevný odstín očí, kostýmní kontaktní čočky se pak používají jako doplněk pro některé speciální efekty, s nimiž se můžete setkat na filmovém plátně.
Všechny kontaktní čočky jsou však zdravotnické prostředky a jsou regulovány Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv USA (FDA). Dioptrické kontaktní čočky a čočky kosmetické musí být předepsány očním specialistou. Důvodem je skutečnost, že i běžné komplikace jako infekce nebo zánět mohou vést ke ztrátě zraku nebo dokonce slepotě. Nejlepším způsobem, jak uvedeným komplikacím předejít, jsou tato opatření:
- Pokud uvažujete o tom, že si čočky pořídíte, poraďte se s očním lékařem
- Kupujte kontaktní čočky u legitimních zdrojů
- O čočky náležitě pečujte a uchovávejte je v čistotě
- Řiďte se pokyny týkajícími se používání kontaktních čoček a dalších výrobků s nimi souvisejících
- Dodržujte předepsaný režim nošení a výměny
Režim nošení a výměny čoček
Aby vaše oči zůstaly zdravé a zrak kvalitní, každý pár kontaktních čoček se vyrábí tak, aby odpovídal jistému režimu nošení, a stejně je i předepisován. Čočky je také třeba vždy po určené době vyměnit.
Jednorázové denní kontaktní čočky se používají po dobu jednoho dne. Večer je uživatel vyhodí a ráno si nasadí nový pár. Pro další druhy čoček platí jiný režim výměny.
Ať už je váš životní styl a preference jakékoli, oční lékař vám pomůže zvolit si kontaktní čočky nebo jiné pomůcky péče o zrak tak, aby byly pro vás vhodné. Pokud máte v otázce zdraví očí a dobrého zraku nejasnosti, vždy se obraťte na očního specialistu.
Máte otázku týkající se čoček CooperVision nebo zraku obecně? Podívejte se na odpovědi na některé z nejčastěji kladených otázek. Podrobnější vysvětlení vám podá oční specialista.
Výroky zveřejněné v tomto článku nejsou míněny jako lékařské rady ani nenahrazují doporučení zdravotnických odborníků. Máte-li jakékoli konkrétní dotazy, informujte se u očního specialisty.