removing-contacts

Pro ty, kdo si právě pořídili své první kontaktní čočky, může být představa vyjímání čoček z očí nepříliš radostná.

Dokonce i ti uživatelé, kteří začali čočky nosit již dávno, mohou mít s přizpůsobením se novým čočkám potíže. Jak se v takové situaci zachovat?

Jen klid! Vše je snadnější, jakmile máte trochu cviku - a to se týká i vyjímání kontaktních čoček. Pokud vám to zpočátku dělá potíže, netřeba se rozčilovat. Je to úplně normální.

Pomoci by vám mohly níže uvedené tipy na vyjímání kontaktních čoček, díky nimž celý proces zvládnete o něco snadněji (a nebudete ani muset odkládat dobu, kdy půjdete spát).

Než si kontaktní čočky vyjmete

Jedna z nejdůležitějších věcí, na kterou byste před vyjmutím čoček neměli zapomenout, je vždy si nejdříve umýt ruce mýdlem a vodou. Ruce si pak dosucha otřete; minimalizujete tak množství vody, kterou byste na čočky mohli přenést.

Dalším důležitým doporučením pro vyjímání (i nasazování) kontaktních čoček je začít vždy u stejného oka. Tím snížíte pravděpodobnost náhodné záměny čoček (mějte na paměti, že u kontaktních čoček vždy rozlišujeme pravou a levou - stejně jako u bot).

Jak si kontaktní čočky vyjmout

Jste připraveni? Tak jen do toho!

  1. Postavte se před dobře osvětlené zrcadlo, zvláště tehdy, pokud s čočkami teprve začínáte.
  2. Podívejte se nahoru.
  3. Ukazováčkem nedominantní ruky zvedněte horní oční víčko.
  4. Prostředníčkem dominantní ruky stáhněte dolů víčko dolní.
  5. Bříšky ukazováčku a palce jemně uchopte čočku, stáhněte ji po oku dolů a pak z oka vyjměte. Čočku nepřehýbejte ani ji nesvírejte více, než je nutné.
  6. Vložte čočku do dlaně druhé ruky.

Hotovo! Nebylo to tak složité, že?

Čištění kontaktních čoček

Nesprávná manipulace s čočkami nebo nevhodný postup při čištění bývají hlavními příčinami očních infekcí a dalších zrakových problémů. Pokud nepoužíváte jednorázové kontaktní čočky, jedním z nejlepších opatření na ochranu očí a zraku je zařadit čištění čoček pevně do denního režimu vyjímání čoček.

I čištění kontaktních čoček může být rychlé a jednoduché. Abyste toho dosáhli, je třeba postupovat následovně:

  • Jakmile máte vyjmutou čočku na dlani, kápněte na její povrch trochu roztoku na čištění čoček.
  • Po dobu 30 vteřin otírejte čočku bříšky prstů.
  • Totéž opakujte i na druhé straně čočky.
  • Pak čočku uložte do pouzdra, zalijte ji čerstvým roztokem a pouzdro uzavřete.

Máte potíže s vyjímáním kontaktních čoček?

 Zde je několik postřehů, které vám mohou pomoci:

  • Při vyjímání čočky z oka mohou být velice účinné zvlhčovací kapky nebo oční lubrikanty. Jsou-li oči suché, čočky k nim přilnou o něco více.
  • Pokud s čočkami teprve začínáte nebo pokud přecházíte na jiný druh, může to chvíli trvat, než si na čočky zvyknete. Dopřejte si tedy dostatek času a čočky z očí vyjímejte v klidu a beze spěchu.
  • Pokud máte obavy z nepříjemných pocitů, posuňte čočky na bílou část oka. Snadnějšímu sejmutí čočky z povrchu oka může také napomoci její stažení směrem k dolnímu víčku.
  • Pokud se stane, že se okraje čočky „přilepí“ k sobě, kápněte na ně trochu čerstvého čisticího roztoku a jemně je otírejte, dokud se neoddělí.

Budete-li mít i nadále potíže s vyjímáním čoček z očí, poraďte se s očním lékařem. Ten vám doporučí pomůcky pro vyjímání čoček z očí, které vám celý proces usnadní. Obvykle se jedná o miniaturní sací zařízení nebo pinzetu s měkkými konci, jež napomáhají při oddělování čočky od povrchu oka.

Mějte na paměti, že kontaktní čočky jsou velice citlivé zdravotnické prostředky. Dodržování pokynů očního lékaře, výrobce čoček i výrobce čisticího roztoku je naprosto nezbytné pro ochranu zdraví vašich očí a dobrého zraku. Nezačínejte nosit kontaktní čočky ani nepřecházejte na jiný druh, aniž byste se poradili s očním lékařem.

Výroky zveřejněné v tomto článku nejsou míněny jako lékařské rady ani nenahrazují doporučení zdravotnických odborníků. Máte-li jakékoli konkrétní dotazy, informujte se u očního specialisty.

Další články