how-contact-lenses-work

Mnozí z nás trpí nějakou formou zrakových potíží. Fascinujícími tématy jsou pro nás historie kontaktních čoček a pozitiva, která nám mohou v budoucnu přinést.

Potřeba korekce zraku je chronickým problémem na celém světě. V USA používá nějakou formu korekčních pomůcek, jako jsou například kontaktní čočky nebo brýle, kolem 168,5 milionu obyvatel, což je více než polovina obyvatelstva Ameriky!

Na kontaktní čočky jako formu nápravy zraku se spoléhá stále více lidí. Od roku 1991 stoupá počet uživatelů čoček každoročně o 4 %. Příčiny, proč lidé dávají přednost kontaktním čočkám před brýlemi, jsou mnohé - od aktivního životního stylu až po důvody kosmetické.

Co je vlastně úkolem kontaktních čoček?

Kontaktní čočky jsou miniaturní čočky předepisované očním lékařem, které jsou v přímém kontaktu s okem. Mají za úkol korigovat refrakční vady a přispívat k udržení zdravého zraku. Čočky „plavou“ na vrstvě slzného filmu pokrývajícího povrch rohovky.

Moderní kontaktní čočky jsou něčím více než jen malými brýlovými čočkami, které si můžete nasadit přímo na oči. Zakládají se však na podobném principu jako obyčejné brýle - lámou a zaostřují světelné paprsky tak, aby uživatel jasně viděl pozorované předměty. Čočky přiléhají k slznému filmu na povrchu oka, a proto se přirozeně pohybují s pohybem očí. To je však jen jedna z výhod, proč kontaktní čočky předčí brýle.

Druhy kontaktních čoček

Kontaktní čočky zdaleka nejsou všechny stejné. Existuje řada různých druhů vyráběných pro různé účely. Jedním z aspektů, v němž se čočky liší, je takzvaná modalita - tedy jak často čočky měníte. To můžete dělat každý den, každé dva týdny nebo každý měsíc. Různé čočky navíc slouží ke korekci různých očních vad - některé jsou určeny astigmatikům, jiné pro krátkozraké klienty a tak dále.

Kontaktní čočky se samozřejmě liší různým počtem dioptrií. Pokud čočky používáte, podívejte se na jejich balení nebo na předpis očního lékaře. Tam najdete znaménka plus nebo mínus, následovaná čísly. Aniž bychom zacházeli příliš do hloubky, tato čísla představují tvar vašich čoček. Jistý tvar čočky slouží ke korekci jistých zrakových potíží.

Torické čočky více zatížené na spodní straně slouží ke korekci astigmatismu a sférické čočky, u nichž je hmota rozložena rovnoměrně, zase ke korekci krátkozrakosti a dalekozrakosti. Existují i čočky pro korekci monovizí a čočky bifokální a multifokální.

Historie technologie výroby kontaktních čoček

Koncept kontaktních čoček i čočky samotné doprovázejí lidstvo po mnohem delší dobu, než by většina lidí předpokládala.

Leonardo da Vinci předpověděl existenci kontaktních čoček (a spolu s nimi i mnoha dalších moderních vymožeností) již v roce 1508. René Descartes posunul tyto myšlenky ještě dále, když roku 1636 načrtl vypouklou kontaktní čočku. Později, přesněji v roce 1801, se vědec Thomas Young stal prvním člověkem, který si kontaktní čočku nasadil. K oku si ji připevnil voskem!

Ano, zdá se, že v otázce pohodlí kontaktních čoček jsme ušli pořádný kus cesty...

Měkké kontaktní čočky

V roce 1971 byly po tvrdých kontaktních čočkách minulosti oficiálně představeny měkké kontaktní čočky. Ty otevřely bránu nové epoše.

Jednorázové denní kontaktní čočky

Další výrazný průlom ve vývoji technologií kontaktních čoček přišel v roce 1988, kdy byly vyrobeny první jednorázové čočky. Trvalo celých osm let, než byly roku 1996 uvedeny na trh první jednorázové denní kontaktní čočky neboli jednorázovky.

Silikon-hydrogelové kontaktní čočky

V současné době jsou k dispozici silikon-hydrogelové kontaktní čočky, jež nabízejí vyšší pohodlí a ve srovnání s jejich předchůdci je lze nosit po delší dobu.

Barevné kontaktní čočky

Už jste si někdy přáli, aby měly vaše oči o něco „modřejší“ barvu, než je jejich přirozený odstín? To teď není žádný problém - a to i v případě, že korekci zraku vůbec nepotřebujete.

K dispozici jsou totiž kosmetické kontaktní čočky, které vašim očím přidávají na barvě nebo ji zcela mění. Existují i tzv. plano neboli nedioptrické čočky, které neupravují obraz sledovaného předmětu (více o kosmetických kontaktních čočkách si můžete přečíst zde). Můžete si dokonce zakoupit i čočky s černým očním bělmem jako doplněk halloweenského kostýmu. Kontaktní čočky jsou však zdravotnické prostředky, a proto byste před použitím jakýchkoli kuriózních kontaktních čoček měli navštívit očního specialistu.

Ať už potřebujete pro zlepšení zraku cokoli, zdá se, že vám můžeme nabídnout čočky, které váš problém vyřeší.

Co můžeme v oblasti kontaktních čoček očekávat v blízké budoucnosti? Zůstaňte s námi a dozvíte se to!

Výroky zveřejněné v tomto článku nejsou míněny jako lékařské rady ani nenahrazují doporučení zdravotnických odborníků. Máte-li jakékoli konkrétní dotazy, informujte se u očního specialisty.

Další články