Kontaktní čočky využívající techniku monovize jsou jedním ze způsobů, jak korigovat potíže se zaostřováním zraku, které doprovázejí oční vadu zvanou presbyopie. O jaký druh čoček se však jedná a na jakém principu pracují? Představíme vám čočky využívající techniku monovize a ukážeme vám, jak mohou zmírnit některé zrakové problémy.
Co je presbyopie?
Pojem presbyopie pochází z řeckého výrazu pro oči starých lidí; jde o jeden ze symptomů stárnoucího zraku. Se zvyšujícím se věkem jsou naše oční čočky stále méně ohebné a pružné. Svůj tvar již nedokáží tak lehce přizpůsobit a zaostřit na předměty blízké i vzdálené.
Mnoho lidí poprvé zaznamená známky presbyopie mezi 40. a 45. rokem života. Tehdy zjišťují, že musí držet texty ke čtení v natažené ruce co nejdál od očí, aby vůbec mohli správně zaostřit.
Co jsou kontaktní čočky využívající techniku monovize?
Kontaktní čočky využívající techniku monovize jsou jedním z řady běžných způsobů, jak korigovat presbyopii u stárnoucích klientů. Aby se zmírnily potíže při změně způsobu zaostřování na blízko a na dálku, bývá jedna kontaktní čočka předepsána pro vidění na blízko a druhá pro vidění na dálku.
Další možnosti korekce presbyopie
Vedle kontaktních čoček využívajících techniku monovize může oční lékař využít i následující způsoby korekce:
- Bifokální brýle - ty bývají nejčastějším řešením. Čtecí zóna je součástí primární čočky brýlí.
- Brýle s progresivními čočkami - některé brýle využívají korekční čočky (zvané progresivní čočky, čočky s progresivní lámavostí nebo multifokální čočky) s postupně se zvyšující dioptrickou hodnotou.
- Multifokální kontaktní čočky - jde o čočky, které mají několik ohnisek, stejně jako bifokální brýle nebo brýle s progresivními čočkami. Design některých z nich je obdobou bifokálních kontaktních čoček, u nichž oko musí vykonat jistý pohyb, chce-li se zaměřit na čtecí zónu, jiné umožňují oku dívat se neustále středem čočky.
- Předpis na brýle na čtení, které je třeba nosit společně se standardními kontaktními čočkami na předpis pro korekci vidění na dálku.
Rozhodujete se pro kontaktní čočky využívající techniku monovize?
Tyto kontaktní čočky vyžadují jisté období přivykání. To je třeba mít na paměti, pokud teprve s kontaktními čočkami začínáte nebo přecházíte na jiný druh. Mozek se přirozeně přizpůsobí tomuto nastavení, kdy každé oko plní trochu jiný úkol (za normálních okolností bude běžné vidění nebo vidění na dálku zajišťovat vaše dominantní oko).
Je také třeba vzít v úvahu, jak monovize ovlivní normální binokulární vidění (oči při plnění různých vizuálních úkolů pracují v tandemu). Provedené studie prokázaly, že u klientů využívajících čočky založené na technice monovize byla schopnost binokulárního vidění zachována a charakteristiky jejich způsobu vidění s ním byly srovnatelné.
Stejně jako u dalších typů čoček je důležité, abyste se o nejvhodnějším způsobu řešení svých zrakových potíží poradili s očním lékařem. Pokud si po dohodě s ním vyberete kontaktní čočky využívající techniku monovize, lékař bude dbát na to, aby čočky odpovídaly individuálním potřebám vašich očí, korekce zraku a situaci.
Výroky zveřejněné v tomto článku nejsou míněny jako lékařské rady ani nenahrazují doporučení zdravotnických odborníků. Máte-li jakékoli konkrétní dotazy, informujte se u očního specialisty.