multifocal-contact-lenses

Multifokální kontaktní čočky zahrnují několik různých dioptrických hodnot, jež korigují vidění předmětů v různých vzdálenostech od uživatele. Jaký je ale princip? Má to vůbec pro váš zrak nějaký smysl? Pomůžeme vám porozumět principu multifokálních kontaktních čoček a zjistit, zda jsou pro vás vhodné.

Co vlastně multifokální kontaktní čočky jsou?

Multifokální kontaktní čočky slučují několik hodnot optické mohutnosti do jediné čočky. Obvykle jde o předpis pro korekci vidění velmi blízkých předmětů, předpis pro korekci vidění normálních předmětů pozorovaných z dálky a předpis pro vidění do středních vzdáleností. Tato kombinace pomáhá lidem trpícím presbyopií korigovat zrakové problémy související se stárnutím, kdy oči již nedokáží zaostřit na blízké předměty.

Jaký je rozdíl mezi multifokálními a bifokálními čočkami?

Multifokální čočky jsou vyráběny tak, aby umožnily plynulý přechod mezi zónou pro korekci zraku při čtení (krátká vzdálenost) na jednom konci spektra a zónou pro korekci vidění do normální vzdálenosti na opačném konci spektra. Jsou velice podobné progresivním brýlovým čočkám. Bifokální čočky mají naproti tomu ostrý předěl mezi zónami korekce zraku na dálku a na blízko.

Druhy multifokálních čoček

Multifokální kontaktní čočky se vyrábí ve dvou variantách - jako měkké čočky a jako tvrdé plynopropustné (rigid gas permeable, RGP) čočky.

Existují dva hlavní typy designu multifokálních kontaktních čoček. Nejběžnějším je několik koncentrických kruhů různých dioptrických hodnot předepsaných pro korekci vidění na různé vzdálenosti. K dispozici jsou pak i kombinované typy designu, které lokalizují zóny korekce zraku na dálku i na blízko ke středu oka, a korekcí specifických bodů optických vad oka tak napodobují přirozený způsob vidění.

Jak si vybrat multifokální kontaktní čočky

Jak se přesvědčíte o tom, že multifokální čočky jsou právě to, co potřebujete? Zde uvádíme několik pro i proti, jež by bylo vhodné zvážit před návštěvou očního lékaře i v jejím průběhu.

Výhody multifokálních čoček

  • Multifokální čočky nabízí celou řadu výhod. K nim patří:
  • Vyšší zraková ostrost pro škálu vzdáleností od blízkých ke vzdáleným
  • Méně ostrý přechod mezi různými zónami korekce
  • Schopnost vidět lépe ve většině podmínek bez nutnosti nosit ještě brýle

Nevýhody multifokálních čoček

  • Multifokální kontaktní čočky jsou vysoce účinné, mají ale i své nevýhody:
  • Může být obtížnější si na ně zvyknout, neboť způsob, jak se skrze ně uživatel dívá, je odlišný od toho běžného
  • Během období, kdy si na ně zvykáme, můžeme vidět odlesky ve tmě a stíny nebo vidět rozmazaně
  • Jsou dražší v důsledku komplikovanějšího designu

Alternativy multifokálních čoček

Pokud se domníváte, že multifokální čočky nejsou pro vás, existuje řada dalších možností. K nim patří:

  • Kombinace brýlí na čtení s používáním normálních kontaktních čoček
  • Čočky využívající techniku monovize
  • Bifokální kontaktní čočky
  • Chirurgická korekce zraku nebo implantace čoček doporučená očním lékařem

Pokud uvažujete o pořízení kontaktních čoček nebo se zamýšlíte nad jiným způsobem péče o zrak, oční lékař je v každém případě vaším nejlepším spojencem. Pomůže vám najít způsob korekce zraku, který nejvíce vyhovuje vašemu životnímu stylu, a během prvních měsíců bude kontrolovat váš stav, aby se ujistil, že jeho a vaše volba byla správná.

Výroky zveřejněné v tomto článku nejsou míněny jako lékařské rady ani nenahrazují doporučení zdravotnických odborníků. Máte-li jakékoli konkrétní dotazy, informujte se u očního specialisty.

Další články