contact-lens-care

Kontaktní čočky jsou zdravotnické prostředky, schvalované a regulované Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv USA. Je důležité věnovat jim odpovídající péči. V tomto článku najdete některé z faktorů, na něž byste při péči o kontaktní čočky měli pamatovat. Jen tak vám budou dobře sloužit.

Dodržujte předepsaný režim nošení

Nepokoušejte se prodloužit dobu nošení svých dvoutýdenních čoček na tři týdny. Vystavujete se tak riziku, které za to nestojí. Kontaktní čočky se vyrábí z různých materiálů a slouží různým účelům. Na základě těchto specifických aspektů je pak schválí Úřad pro kontrolu potravin a léčiv USA.

S kontaktními čočkami musíte zacházet opatrně!

Jednorázové měkké kontaktní čočky se mohou roztrhnout. Buďte tedy opatrní. Pokud se čočka roztrhne, vyhoďte ji. Snažte se také nedotýkat se čoček nehty. Jsou ostré, a navíc se v nich ukrývají nespočetné druhy bakterií.

Kontaktní čočky nikomu nepůjčujte

Nejenže tím napomáháte přenosu bakterií z jednoho člověka na druhého, čočky jsou navíc předepsány určité osobě tak, aby odpovídaly požadavkům jejího zraku a očí.

Vždy používejte čerstvý roztok na kontaktní čočky

Nikdy čočky nečistěte ve vodě z vodovodu. Ta může obsahovat škodlivé látky a bakterie, jež způsobují vznik infekcí.

Nikdy kontaktní čočky neolizujte. V ústech sídlí celé zástupy různých bakterií. Mnohé z nich jsou nesmírně důležité pro náš zažívací systém, očím ale rozhodně nepomáhají.

Otřít a opláchnout

Kontaktní čočky otírejte bříšky prstů po dobu 5–20 vteřin v čerstvém roztoku na kontaktní čočky. Pak je důkladně opláchněte - opět čerstvým roztokem. Vědci zjistili, že metoda otřít a opláchnout je stále tím nejlepším způsobem, jak chránit čočky před mikroorganismy (včetně těch typů čoček, u kterých otírání teoreticky není nutné).

Udržujte kontaktní čočky v čistotě

Po každém použití vypláchněte pouzdro na kontaktní čočky a uložte jej otevřené a překlopené na suchém, čistém místě. Americká optometrická asociace doporučuje výměnu pouzdra na kontaktní čočky přinejmenším každé tři měsíce.

Nespěte s čočkami, které nejsou určeny pro dlouhodobé nošení

Kontaktní čočky pro dlouhodobé nošení se vyrábí s využitím speciální technologie, jenž umožňuje lepší průchod kyslíku čočkou k rohovce oka. Za normálních okolností, když bdíte a máte otevřené oči, kyslík se přenáší ze vzduchu prostřednictvím slzného filmu přes čočku a odtud k rohovce.

Ve spánku normální kontaktní čočky přístupu dostatečného množství kyslíku k oku zabraňují. To může způsobovat infekce, vředy a abnormální růst drobných cév v rohovce očí.

Přečtěte si pokyny a řiďte se jimi

Dbejte na to, abyste dodržovali rady očního lékaře, instrukce příbalových letáků, které jsou součástí balení kontaktních čoček, a pokyny uvedené na roztoku pro kontaktní čočky a pouzdru na kontaktní čočky. Všechny tyto aspekty jsou součástí pečlivě promyšleného systému. Jeho účelem je pomoci vám pečovat o vaše konkrétní kontaktní čočky a další výrobky, které zajišťují ochranu a zdraví vašeho zraku.

Výroky zveřejněné v tomto článku nejsou míněny jako lékařské rady ani nenahrazují doporučení zdravotnických odborníků. Máte-li jakékoli konkrétní dotazy, informujte se u očního specialisty.

Další články