sports-eyewear

Sport je celosvětově jednou z hlavních rekreačních činností.

Je však zvláštní, že sice děláme vše pro to, abychom předešli zlomeninám kostí, otřesům mozku a dokonce i puchýřům, často ale zapomínáme na prevenci poškrábání rohovky, zlomenin očnice a trvalé ztráty zraku. Každoročně utrpí přibližně 40 000 lidí poranění očí natolik závažná, že musí být ohlášena.

Existují přitom různé druhy sportovních ochranných brýlí, které slouží nejen k ochraně zraku, ale také ke zlepšení sportovních výkonů.

Lepší hra, lepší výkon, lepší ochrana

Z používání sportovních ochranných brýlí vyplývají jejich výhody z hlediska ochrany a výkonu. Tyto brýle mohou mít neocenitelný význam v uvedených hlavních sportovních kategoriích.

Kontaktní sporty

Hráči stejně jako nadšení diváci jsou si dobře vědomi nebezpečí zatoulaných loktů, kolen i jiných předmětů, které se vám mohou připlést do cesty při americkém fotbalu, hokeji, kopané nebo basketbalu.

Aby vás žádný z uvedených předmětů neudeřil do očí, nejcitlivějšího a nejméně chráněného orgánu těla, používejte chránič očí nebo ochranné brýle. Předejdete tak zlomeninám očnice, otokům sítnice, vnitřnímu krvácení, zanícení duhovky nebo traumatické kataraktě, vzniklé v důsledku poranění tupou silou.

Sportovní ochranné brýle také zlepšují vidění a chrání oči před sluncem, a pokud potřebujete korekci zraku, jsou zárukou kvalitního vidění s minimálními problémy.

Doporučené ochranné prostředky:

  • Chrániče očí nebo ochranné brýle
  • Obličejový štít z polykarbonátu

Míčové a pálkovací sporty

Při sportech jako házená, squash, raketbal, tenis, golf a baseball dochází k odrážení tvrdých předmětů ve vysoké rychlosti. Neklouzavé a nezamlžující se ochranné brýle vám nejen umožní nespustit oči z míčku, ale také zabrání míčku ohrozit váš zrak díky svému speciálnímu sportovnímu designu odolnému proti nárazům.

Doporučené ochranné prostředky:

  • Chrániče očí
  • Chrániče obličeje a pálkovací přilba

Vodní sporty

Sportovní a plavecké brýle jsou ideální pro vodní sporty, v jejichž průběhu vám může silný vítr a nepříznivé podmínky postavit do cesty řadu překážek. Sportovní ochranné brýle jsou rovněž nezbytné pro odfiltrování škodlivého ultrafialového (UV) záření a prevenci odlesků, které mohou ovlivnit váš sportovní výkon.

U plavců, kteří používají kontaktní čočky, zabraňují plavecké brýle proniknutí vody do očí a předcházejí tak možné infekci, která je jednou z hlavních komplikací při nošení kontaktních čoček (poznámka - nepoužívejte kontaktní čočky při plavání).

Doporučené ochranné prostředky:

  • Chrániče očí nebo ochranné brýle
  • Plavecké brýle

Volba vhodných sportovních ochranných brýlí

Co byste měli vědět při výběru chráničů očí nebo ochranných brýlí:

  • V žádném případě si nekupujte chrániče očí nebo ochranné brýle bez čoček.
  • Ujistěte se, že v případě nehody vypadnou čočky ochranných brýlí směrem ven.
  • Zvolte polykarbonátové čočky, které jsou ze všech materiálů na trhu nejvíce odolné proti nárazu.
  • Pořiďte si brýle s nemlžící úpravou a pro sporty prováděné ve volné přírodě nezapomeňte na ochranu před UV zářením.

Pamatujte na to, že ochranou svých očí si chráníte dobrý zrak. Pokud máte jakékoli otázky, poraďte se s očním lékařem - pomůže vám, abyste si zvolili péči o zrak a ochranné brýle odpovídající vašemu zraku a životnímu stylu.

Výroky zveřejněné v tomto článku nejsou míněny jako lékařské rady ani nenahrazují doporučení zdravotnických odborníků. Máte-li jakékoli konkrétní dotazy, informujte se u očního specialisty.

Další články