Tupozrakost, odborně nazývaná amblyopie, je oční porucha, při které mozek upřednostňuje jedno oko před druhým. V důsledku toho se zrak druhého oka plně nerozvine a zůstává oslabený. Tupozrakost postihuje přibližně 3 až 5 % populace a obvykle se objevuje již v raném dětství1. Je proto důležité tento stav včas odhalit a léčit. Pokud zůstane neléčený, může dojít až k trvalé ztrátě zraku postiženého oka.
Jak tupozrakost vzniká?
Tupozrakost je způsobena tím, že mozek začne ignorovat obrazový vjem z jednoho oka, protože ho nedokáže správně zpracovat. K tomu může dojít z různých důvodů:
- Šilhání (strabismus): Jedná se o nejčastější příčinu tupozrakosti. Při šilhání (kdy oči nejsou symetricky postavené) jedno oko směřuje jiným směrem než to druhé. Mozek se proto snaží vyhnout dvojitému vidění tím, že potlačí obraz z „šilhajícího“ oka, což vede k rozvoji tupozrakosti2.
- Refrakční vady: Pokud má dítě významně rozdílné dioptrické hodnoty na každém oku (např. jedno oko má výrazně vyšší krátkozrakost než oko druhé), mozek upřednostní obraz oka s menší dioptrickou vadou. Oko s horším zrakem pak nedostává dostatečnou stimulaci a stává se tupozrakým2.
- Zákal nitrooční čočky: Vzácněji může tupozrakost vzniknout v důsledku toho, že je jedno oko z nějakého důvodu vizuálně „deprivované“. Může jít například o vrozený šedý zákal, kdy čočka v oku není průhledná a blokuje prostup světla na sítnici. Mozek se tak zrakový signál z tohoto oka nenaučí správně zpracovávat2.
Jak poznat tupozrakost?
Tupozrakost je pro rodiče často obtížně rozpoznatelná, protože dítě nemusí mít žádné viditelné příznaky. Děti si navíc zřídka stěžují na problémy se zrakem, protože si neuvědomují, že jedno oko vidí hůře než druhé. Mezi možné příznaky tupozrakosti patří2:
- Dítě má problémy s prostorovou orientací
- Dítě naklání hlavu při sledování televize nebo při čtení
- Při soustředění (např. při kreslení) jedno oko mhouří nebo zavírá
- Nápadně často zakopává nebo naráží do předmětů
- Dítě si stěžuje na bolesti hlavy
Protože je diagnostika tupozrakosti u dětí obtížná, je zásadní pravidelně navštěvovat očního lékaře, který dokáže tento stav včas odhalit.
Léčba tupozrakosti
Nejlepší výsledky léčby tupozrakosti jsou dosaženy v dětství, kdy je mozek stále pružný a schopný se učit. Ideálně by se tupozrakost měla léčit do věku 6 až 7 let. Zde jsou hlavní metody léčby3:
Nošení brýlí nebo kontaktních čoček: Pokud je tupozrakost způsobena rozdílnými dioptriemi, první krok léčby zahrnuje korekci zraku brýlemi nebo kontaktními čočkami. To umožní oku s horším zrakem začít pracovat správně.
Okluze (zakrytí zdravého oka): Jednou z nejběžnějších metod léčby je dočasné zakrývání zdravého oka pomocí okluzoru (náplasti). Cílem je donutit mozek používat tupozraké oko a tím stimulovat jeho správný vývoj.
Atropinové kapky: U některých dětí se místo zakrývání oka používají speciální kapky, které dočasně rozostří vidění zdravého oka. Tím se zvýší aktivita oka tupozrakého a opět je stimulován jeho správný vývoj.
Zrakový trénink: Doplňkově se mohou používat i speciální oční cvičení a terapie, které pomáhají trénovat tupozraké oko a zlepšit jeho funkci.
Proč je včasná léčba tak důležitá?
Pokud se tupozrakost neléčí, může být ztráta zraku na postiženém oku trvalá. Mozek se totiž postupně přestane pokoušet využívat signály z tupozrakého oka, což vede k tomu, že oko prakticky „oslepne“. U dětí je však díky vysoké plasticitě mozku velká šance na úspěšnou léčbu, pokud je problém odhalen a řešen včas.
Prevence a pravidelné prohlídky
Tupozrakosti nelze vždy předcházet, ale pravidelné návštěvy u očního lékaře mohou pomoci odhalit ji co nejdříve. Včasná diagnóza a zahájení léčby jsou klíčové. Jakmile dítě dosáhne školního věku, šance na plné vyléčení se snižují, protože mozek již není tak přizpůsobivý. První kontrola by měla proběhnout kolem 3 let věku dítěte a poté pravidelně dle doporučení lékaře. I když je tupozrakost obtížně preventivně ovlivnitelná, včasná léčba může výrazně snížit její dlouhodobé dopady na kvalitu života dítěte.
TIP: Více o dětské krátkozrakosti se dozvíte zde: MiSight® 1 day | CooperVision Czech Republic
Reference:
Attebo K, Mitchell P, Cumming R, Smith W, Jolly N, Sparkes R. Prevalence and causes of amblyopia in an adult population. Ophthalmology. 1998 Jan;105(1):154-9. doi: 10.1016/s0161-6420(98)91862-0. PMID: 9442792.
"What Is Amblyopia (Lazy Eye)?," American Academy of Ophthalmology, https://www.aao.org/eye-health/diseases/what-is-amblyopia.
"Amblyopia (Lazy Eye)," Mayo Clinic, https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/lazy-eye/symptoms-causes/syc-20352096.
Nic v tomto příspěvku nelze považovat za lékařskou radu ani nemá nahradit doporučení odborného lékaře. S konkrétními dotazy se obraťte na svého očního lékaře.