Malé děti prožívají svět kolem sebe zcela jiným způsobem než dospělí. Rozdíly začínají už u toho, jak děti svět vidí. Podívejme se tedy na problematiku zraku dětí, jak se rozvíjí a co můžeme jako rodiče dělat pro to, aby oči dětí byly zdravé.
Zrození zraku - zcela nový svět
Gratulujeme! Vaše miminko právě přišlo na svět. Porod pravděpodobně otřásl jeho s světem nejméně tak, jako s tím vaším. Může to tedy chviličku trvat, než otevře oči. Jakmile se tak stane, lékaři a zdravotní sestry zkontrolují, jestli netrpí vrozenými vadami zraku, a provedou další vyšetření typická pro poporodní období. Na oči také zpravidla aplikují mast zabraňující vzniku infekce.
Zrak novorozence se od vidění dospělého nebo batolete podstatně liší. Miminko totiž nevidí v barvách - pouze v odstínech šedé. Navíc vidí rozostřeně (zraková ostrost se pohybuje kolem hodnoty 20/400) a nedokáže zaostřit na předměty vzdálenější než dvacet až třicet centimetrů. Novorozené děti nejsou příliš citlivé na světlo - to musí být téměř 50krát silnější než obvykle, aby ho zaregistrovaly.
Při narození dosahují oči dítěte přibližně tří čtvrtin velikosti oka dospělého. Během prvních týdnů se začínají rozvíjet veškeré struktury oka a oční receptory i nervy v očích a mozku. To potrvá ještě další dva roky. Podívejme se podrobněji na to, co se v tomto období vývoje zraku odehrává.
Jak můžete přispět k rozvoji zraku dítěte vy
Svému dítěti můžete pomoci tím, že budete:
- V těhotenství dodržovat vhodnou prenatální péči a zajišťovat odpovídající přísun živin
- Poskytovat dítěti předměty v jasných, vysokokontrastních barvách
- Rozsvěcovat noční lampičku, aby se dítě mohlo dívat kolem, když se v noci probudí
- Neměnit radikálně svůj vzhled
Rozvoj zraku dětí v prvním roce života
Po uplynutí několika týdnů bude vaše dítě schopno rozpoznat většinu barev. Barevné vidění se ale bude dále rozvíjet v průběhu následujících měsíců. V tomto období se také zvyšuje zraková ostrost a pomalu i citlivost na světlo.
To je doba, kdy se oči dítěte učí pracovat koordinovaně. Je však zcela normální, pokud se mu oči v této etapě vývoje občas zatoulají každé jinam. Toto není problémem, pokud ovšem nezjistíte, že oči se odchylují neustále. Rozvoj koordinace očí přináší také rozvoj prostorového vidění a zlepšování koordinace pohybů rukou, očí a těla.
Do věku šesti měsíců by u dítěte mělo být plně rozvinuto barevné vidění a zraková ostrost. To znamená, že nastal čas na první vyšetření zraku. I když dítě nebude schopno číst písmena nebo optotyp s háky (písmeny E), oční lékař může provést testy, které zjišťují dalekozrakost, astigmatismus a další zrakové potíže.
V prvních dvou letech života se u batolete rozvíjí zrakové schopnosti, jako je sledování pohybu očí, prostorové vidění a koordinace pohybů rukou a očí. Dětský zrak se zdokonaluje až do počátku školní docházky. Sílí systém zrakového vnímání, na jehož základě dítě rozlišuje tvary, barvy a čísla, jež jsou pro rozvoj gramotnosti velice důležité.
Jak můžete přispět k rozvoji zraku dítěte vy
Pomozte dítěti budovat zrakové schopnosti tím, že:
- Zajistíte mu množství různých a stále se měnících zrakových podnětů jasných barev
- Budete pohybovat jeho rukama a nohama simultánně, abyste podpořili bilaterální a binokulární rozvoj
- Budete na dítě hovořit ve chvílích, kdy se pohybujete po místnosti
- Budete mu rozsvěcovat noční lampičku
- Poskytnete mu závěsné a jiné hračky, aby mohlo objevovat různé tvary a barvy
- Budete si s ním hrát na jukanou a paci, paci, pacičky
- Dopřejete mu skládací nebo rozkládací hračky, které může dítě držet a s nimiž může manipulovat
Známky zrakových potíží u dětí
Co byste měli v souvislosti se zrakem svého dítěte pozorně sledovat? K běžným znakům a příznakům zrakových potíží u dětí patří:
- Neustálé odchylování pohledu jednoho oka nebo obou očí
- Slzení a nadměrná tvorba slz (příčinou mohou být ucpané slzné kanálky)
- Zarudlá oční víčka nebo krusta na jejich okraji (obvykle příznak oční infekce)
- Extrémní citlivost na světlo, zejména u kojenců (může být známkou vysokého očního tlaku)
- Bílé zornice (mohou znamenat rakovinu, choroby sítnice, kataraktu a další potíže)
- Problémy se sledováním předmětů a lidí
- Vyhýbání se obrázkovým knihám a čtení (u starších dětí)
- Dítě zaujímá stále kratší vzdálenost od tabule a televizoru
Oční lékař je při sledování zdraví vašich očí a zachování kvality zraku vaším spojencem. To platí zejména u dětí, kdy se zrak rozvíjí v období rychlých změn a růstu dítěte. S pravidelnými očními prohlídkami by se u dítěte mělo začít ve věku šesti měsíců; vždy se však poraďte s očním lékařem. Ten vám pomůže se v případných problémech zorientovat a poskytne vám informace nutné k tomu, abyste pro zrak dítěte učinili ta nejlepší rozhodnutí.
Výroky zveřejněné v tomto článku nejsou míněny jako lékařské rady ani nenahrazují doporučení zdravotnických odborníků. Máte-li jakékoli konkrétní dotazy, informujte se u očního specialisty.